“Putini u sulmua…!”/ Zbulohen detaje të reja – ja si iu mbijetoi diktatori rus pesë tentativave për vrasje

Bota

“Putini u sulmua…!”/ Zbulohen detaje të reja – ja si iu mbijetoi diktatori rus pesë tentativave për vrasje

Nga: A.M Më: 24 maj 2022 Në ora: 17:29
Presidenti rus, Vladimir Putin.

Presidenti rus Vladimir Putin thuhet se i ka mbijetuar pesë tentativave për vrasje dhe tani është aq i frikësuar për jetën e tij sa është rrethuar me një ekip elitar snajperësh.

Përpjekja më e fundit mendohet të ketë ndodhur në fillimin e pushtimit rus të Ukrainës, megjithëse detajet po dalin vetëm tani, raporton The Sun, përcjell "Bota sot".

Shefi i Inteligjencës së Mbrojtjes së Ukrainës, Kyrylo Budanov tha se kishte pasur një "përpjekje të pasuksesshme" për të vrarë Presidentin.

Budanov i tha Ukrainian Pravda: “Putini u sulmua… “

"Ky është informacion jo publik. Përpjekje absolutisht e pasuksesshme, por me të vërtetë ndodhi... Ishte rreth dy muaj më parë."

“Edhe një herë dështoi. Nuk ka asnjë publicitet për këtë ngjarje, por ka ndodhur”.

Nuk ishte e qartë se kush qëndron prapa sulmit të supozuar apo ku ndodhi.

Thuhet se Putini tani është aq i frikësuar nga një tjetër tentativë për jetën e tij, saqë është rrethuar me snajperë dhe mendohet se ka udhëtuar kudo me ta.

Image
Udhëheqësi rus është aq i frikësuar nga një tjetër tentativë për jetën e tij, saqë e ka rrethuar veten me një grup elitar snajperësh për ta mbrojtur atë./ AP

Snajperistët kanë një punë shumë të rëndësishme që është të lokalizojnë gjuajtësit e tjerë dhe t'i "heqin jashtë" përpara se të kenë mundësinë për të tërhequr këmbëzën mbi Putin.

Presidenti rus thuhet se është fiksuar pas idesë se dikush do ta marrë atë, gjë që e bën atë të kërkojë mbrojtje në bunkerin e tij të izoluar.

Ushtria e miqve të Putinit të punësuar për ta mbrojtur atë janë të vetmit që lejohen t’i qëndrojneë afër, pasi ai është i fiksuar pas komploteve të vrasjes.

Madje, presidenti rus punësoi një ekip njerëzish për të shijuar ushqimin e tij para se ta hajë, i bindur se mund të helmohej.

Duket se diktatori rus po bëhet gjithnjë e më shumë paranojak në prapaskenë, nga frika se dikush në shenjtëroren e tij të brendshme mund ta helmojë atë.

Kishte thashetheme se ish-spiuni i KGB-së madje kishte porositur doreza speciale për të mbrojtur lëkurën e tij nga ekspozimi i mundshëm ndaj substancave vrasëse.

Edhe noti i tij i përditshëm në mëngjes nuk është më i shenjtë, pasi ai teston ujin disa herë në ditë për të kontrolluar për nivele të dyshimta kimike.

Ndërsa ai i afrohet moshës 70 vjeç dhe thashethemet për rënien e shëndetit të tij po qarkullojnë, kuptohet që gjeneralët e besuar të Presidentit rus e shohin tani atë si të paaftë dhe poshtërues.

Sipas raportimeve, tirani shoqërohet vazhdimisht nga një legjion mjekësh teksa lufton me sëmundjen e tij misterioze.

Frika e Putinit mund të jetë e bazuar mirë, pasi ka pasur të paktën katër tentativa të mëparshme për jetën e tij.

Image
Presidenti rus, Vladimir Putin

Vizita në Azerbajxhan

Gjatë një vizite shtetërore të Putinit në Azerbajxhan në vitin 2002, një irakian u arrestua pasi me sa duket kishte komplotuar për të vrarë Presidentin rus.

Sipas raporteve, përpjekja do të ndodhte në janar 2002 nga një irakian me lidhje me Afganistanin dhe forcat rebele çeçene.

Ai ishte vendosur t'i dorëzonte eksplozivët një bashkëpunëtori.

Forcat e sigurisë mësuan për komplotin dhe arrestuan burrin dhe bashkëpunëtorin.

Ata u dënuan me dhjetë vjet burg.

Bombë në autostradë

Në nëntor 2002 dolën detaje të një tjetër komploti mbi jetën e Putinit.

Udhëheqësi rus supozohej të ishte duke vozitur përgjatë një autostrade pranë Kremlinit.

Gjatë rrugës kishte një grup njerëzish që pretendonin se po vendosnin tabela të reja.

Vetëm një orë më vonë, një media raportoi se 40 kilogramë eksploziv ishin zbuluar të vendosur për të shpërthyer përgjatë rrugës.

Pajisjet më pas u zhdukën në mënyrë misterioze dhe makina e Putinit u ridrejtua.

Zyrtarët, edhe sot e kësaj dite, refuzojnë të komentojnë këtë çështje dhe madje mohojnë se ka ndodhur ndonjëherë, përcjell "Bota sot".

Policia britanike

Policia britanike anti-terror thuhet se pengoi një komplot për të vrarë Putinin në tetor 2003.

Një burim i tha The Sunday Times se dy atentatorë meshkuj të mundshëm ishin arrestuar, por ata ishin liruar pa akuza dhe ishin kthyer në Rusi.

Thuhet se burrat, njëri që dyshohet se ishte një ish-vrasës i shërbimit sekret rus, po hartonin një komplot që Putini të qëllohej nga një snajper ndërsa ishte në një udhëtim jashtë vendit.

Raporti pretendonte se ish-agjenti rus njihte një oficer të lartë në Shërbimin Federal të Sigurisë (FSB), shërbimin shtetëror të sigurimit të Rusisë dhe pasardhësin e KGB-së Sovjetike, i cili do të jepte informacion për lëvizjet e Putinit ndërsa ishte jashtë vendit, duke lejuar vrasësit të krijonin një goditje.

Detajet i ishin dhënë policisë britanike nga Alexander Litvinenko, një ish-oficer i FSB-së që dezertoi në Britani tre vjet më parë, pasi ai ishte kontaktuar nga komplotuesi i dyshuar, tha gazeta.

Policët konfirmuan në atë kohë dy burra, të moshës 40 dhe 36 vjeç, u mbajtën nga policia në lidhje me akuzën, por ata u lanë të lirë pas marrjes në pyetje dhe thanë se nuk do të ndërmerren veprime të mëtejshme kundër tyre.

Image
Rënia e raportuar e shëndetit të diktatorit mund të jetë duke kontribuar në sjelljen e tij të çuditshme

Rebeli çeçen

Çeçeni Adam Osmayev, për të cilin pretendohej se kishte lidhje me Mbretërinë e Bashkuar, u parakalua në televizionin rus pasi një komplot i supozuar për të vrarë Putin u parandalua në vitin 2012.

I ashtuquajturi "terrorist" u kap nga forcat speciale në portin ukrainas të Detit të Zi të Odessa, përcjell "Bota sot".

Më vonë ai u shfaq në televizionin shtetëror, gjysmë i zhveshur dhe me plagë të dukshme, duke bërë një rrëfim të supozuar.

Osmayev tha në paraqitjen e tij: “Qëllimi ynë ishte të shkonim në Moskë dhe të përpiqeshim të vrisnim kryeministrin Putin... Afati ynë ishte pas zgjedhjeve presidenciale ruse”.

Shërbimet ruse të sigurisë pretenduan më parë se Osmayev ishte "i diplomuar në një institucion prestigjioz të arsimit të lartë në Britaninë e Madhe" dhe ishte nga një familje e njohur çeçene që kundërshtonte Putinin.

Arrestimi i dy të dyshuarve u krye nga njësia antiterroriste e shërbimeve speciale ukrainase Alfa pas një shpërthimi aksidental në janar 2012 në një apartament në Odessa, i cili vrau një "terrorist" të tretë të dyshuar, Ruslan Madayev./B.S

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat