Goditje fatale për Putinin/ Paralajmërohet vrasja dhe rrëzimi nga pushtetit – ja tre rivalët që mund ta zëvendësojnë atë!

Bota

Goditje fatale për Putinin/ Paralajmërohet vrasja dhe rrëzimi nga pushtetit – ja tre rivalët që mund ta zëvendësojnë atë!

Nga: A.M Më: 26 qershor 2022 Në ora: 08:05
Vladimir Putin dhe rivalët e tij

Goditja FUNDIT Putin do të rrëzohet nga tre rivalë kryesorë në grushtin e shtetit "çekiç në kokë" pretendon ish-insajderi i CIA-s

Një komplot sekret për të përmbysur Vladimir Putinin tashmë mund të jetë në përgatitje, sipas një burimi të brendshëm të CIA-s, raporton The Sun, përcjell “Bota sot”.

"Goditja e çekiçit" për të rrëzuar liderin rus mund të vendoset nga vetë rrethi i brendshëm i Putinit në një grusht shtet të befasishëm për ta kapur atë në befasi.

Ish-shefi i stacionit të CIA-s në Moskë, Daniel Hoffman, pretendoi se miqtë e Putinit do të përpiqen të rrëzojnë fshehurazi presidentin nëse pushtimi i tij në Ukrainë fillon të shkojë në jug.

Image
Vladimir Putin

“Këta njerëz që do ta bëjnë këtë do të jenë aq të fshehtë sa që Putini nuk do mund t’i gjejë dhe t'i vrasë më parë,” tha Hoffman.

“Do të ndodhë krejt papritur. Dhe ai do të jetë i vdekur."

Ish-shefi i inteligjencës tha se pushtimi i Putinit në Ukrainë mund të çojë në zhbërjen e tij dhe anëtarët e rrethit të tij të brendshëm mund të vendosen për një kryengritje për të marrë kontrollin e konfliktit.

"Askush nuk do të pyesë: "Hej Vladimir, do të doje të largoheshe?" Jo. Është një çekiç i mbretit në kokë dhe ai ka vdekur. Ose është koha për të shkuar në sanatorium, "tha Hoffman për Daily Beast.

Image
Sergei Shoigu dhe Vladimir Putin

“Ata e shajnë atë për këtë. Kjo është ajo që ata do të bëjnë.”

Shëndeti i ligë i Putinit ka ngritur dyshime se Rusia së shpejti mund të fitojë një lider të ri dhe Hoffman tha se janë tre lojtarë kyç që duhen mbajtur në sy nëse Putini zëvendësohet.

Në krye të listës për të kapur potencialisht kontrollin e Moskës është Nikolai Patrushev, shefi i Këshillit të Sigurimit të Putinit.

Image
Nikolai Patrushev

 

Alexander Bortnikov, drejtori i agjencisë sekrete të inteligjencës ruse FSB, mendohet gjithashtu të jetë i lartë në urdhrin e goditjes nëse Putini rrëzohet.

Image
Alexander Bortnikov

Megjithatë, ndoshta zëvendësuesi më i mundshëm do të ishte Ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu, një aleat qendror i Putinit, i cili ka pasur një rol shumë të dukshëm në konfliktin e Rusisë në Ukrainë.

Lufta e zgjatur në Ukrainë ka çuar gjithashtu në sugjerime se pushtimi nga Putini mund të çojë në vrasjen e tij - me kabalin e tij që e mbulon atë me shëndetin e tij të dobët.

Një tjetër ish-agjent i CIA-s, Ronald Marks, ra dakord se Rusia mund të vendoset për një udhëheqës të ri dhe tha se nëse Putini rrëzohet, do të ketë kaos pasi Moska goditet nga një luftë masive për pushtet.

“Do të ketë një përleshje të çmendur për disa javë se kush e merr pushtetin”, tha ai për Daily Beast.

“Nuk do të shkonte menjëherë në ferr. Ne nuk po flasim për tanke në rrugë menjëherë. Megjithatë, ajo që ndoshta do të shihni është mes djemve përreth tij, do të ketë një luftë për të marrë atë punë.”

Edhe pse ish-agjenti i inteligjencës tha se Putini është i sigurt ndërsa Rusia është ende në gjendje të fitojë në Ukrainë, nëse lufta fillon të shkojë drejt greminës, presidenti do të bëhej i pambrojtur.

“Rusia po bën fitime tani dhe ata nuk do të tërhiqen. Askush nuk tërhiqet kur ti fiton”.

"Nëse Ukraina me ndonjë mrekulli do të ishte në gjendje t'i shtynte këta njerëz nga Donbasi dhe ta bënte atë poshtëruese për të, unë mendoj se ai është i gatshëm," shtoi Marks.

“Rusët janë shumë të ndjeshëm, më shumë se sa do të thoshin, ndaj opinionit të brendshëm brenda Rusisë”.

“Është një vend që do të shpërthejë, por kërkon një kohë të gjatë… Kur ta shihni shpërthimin, do t'i përkthehet ekonomisë. Pasi ata nuk mund të marrin ushqim, sapo gjërat të përkeqësohen kështu, atëherë do të shihni njerëz në rrugë.”

Inteligjenca ukrainase beson gjithashtu se Putini mund të rrëzohet pasi rrethi i tij i brendshëm kërkon të marrë komandën e pushtimit ushtarak dhe ata thuhet se besojnë se Alexander Bortnikov është pasuesi i zgjedhur.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat