Ushtria ruse bombardon tregun qendror në Slovyansk, vriten 2 civilë, plagosen shtatë të tjerë

Bota

Ushtria ruse bombardon tregun qendror në Slovyansk, vriten 2 civilë, plagosen shtatë të tjerë

Më: 6 korrik 2022 Në ora: 07:56
Foto ilustrim

Bombardimet ruse kanë djegur një treg qendror në qytetin lindor të Ukrainës, Slovyansk, duke vrarë dy persona dhe duke plagosur shtatë, njofton një zyrtar ukrainas.

“Ky është terrorizëm i pastër!”, tha Kreu rajonal i Donetsk, Pavlo Kyrylenko.

Kryebashkiaku Vadym Lyakh tha se Slovyansk po goditet nga sulmet e artilerisë ruse nga pozicione më të afërta, pasi u bë qytet i vijës së parë, raporton BBC.

Ai postoi foto të zjarrit të së martës në Facebook, duke përshkruar bombardimet masive dhe duke u kërkuar njerëzve të qëndrojnë në strehimore.

Rusia po kërkon të pushtojë të gjithë zonën industriale lindore të Donbasit.

Zona përbëhet nga dy rajone, Luhansk dhe Donetsk.

Pasi njohjes së dy shteteve të vetëshpallura rebele atje, presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi një pushtim total të Ukrainës më 24 shkurt.

Javën e kaluar, ushtria e Ukrainës tha se i duhej të tërhiqej nga Lysychansk, bastioni i fundit i saj i mbetur në Luhansk, pasi zona ishte rrethuar nga të gjitha anët nga ushtria ukrainase.

Kreu rajonal i Luhansk, Serhiy Haidai tha të martën se “luftimet e ashpra po zhvillohen në skajin e rajonit të Luhansk pranë Lysychansk”.

Armiku ka dislokuar forca të konsiderueshme,” tha ai, duke shtuar se Rusia po përpiqej të dërgonte më shumë nga forcat e saj përtej një lumi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat