Ukraina akuzon Rusinë për përhapjen e 'raporteve të rreme' për shkatërrimin e sistemeve raketore amerikane

Bota

Ukraina akuzon Rusinë për përhapjen e 'raporteve të rreme' për shkatërrimin e sistemeve raketore amerikane

Nga: A.SH Më: 6 korrik 2022 Në ora: 18:07
Ukrainë

Më herët sot, ju thamë se ministria ruse e mbrojtjes kishte pretenduar se kishte shkatërruar dy sisteme të avancuara raketore HIMARS të prodhuara nga SHBA dhe depot e tyre të municioneve në Ukrainën lindore, përcjell Bota sot.

Pamjet video të përshkruara se tregojnë grevën u publikuan gjithashtu nga ministria.

Megjithatë, Ukraina ka akuzuar tani Rusinë për përhapjen e informacionit të rremë rreth sulmit.

Në një postim në Telegram, shtabi i përgjithshëm i forcave të armatosura të Ukrainës tha: “Propagandistët rusë po përhapin në mënyrë aktive raporte të rreme për gjoja shkatërrimin e sistemit të artilerisë amerikane HIMARS.

“Theksojmë se këto mesazhe nuk korrespondojnë me realitetin dhe nuk janë asgjë më shumë se një tjetër falsifikim rus.

“Sistemet reaktivë HIMARS, të ofruara nga partnerët amerikanë, shkaktojnë vazhdimisht goditje shkatërruese në pika të rëndësishme strategjike të armikut, gjë që çon në humbje kolosale në pajisjet, personelin dhe mbështetjen e forcave pushtuese.

Shtetet e Bashkuara janë zotuar të dërgojnë tetë HIMARS në Ukrainë dhe të paktën katër HIMARS kanë mbërritur tashmë në vend.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat