Turqia liron anijen ruse, ukrainasit të habitur me vendimin: Në të kishte grurë të vjedhur nga Ukraina

Bota

Turqia liron anijen ruse, ukrainasit të habitur me vendimin: Në të kishte grurë të vjedhur nga Ukraina

Më: 7 korrik 2022 Në ora: 14:24
Foto ilustrim

Turqia ka liruar anijen ruse që e kishte mbajtur për disa ditë në port, pas akuzave të ukrainasve se po transportonte grurin e vjedhur nga Ukraina.

Ministria e Jashtme e Ukrainës, këtë lëvizje të Turqisë e ka cilësuar si të “papranueshme”.

Ankaraja kishte injoruar kërkesat e ukrainasve që të arrestojë personelin e anijes që dje u lirua, kanë njoftuar zyrtarët ukrainas.

Kievi është shprehur i “habitur” dhe i ka bërë thirrje palës turke, që “të fillojë menjëherë hetimet dhe të ofrojë përgjigje të detajuara ndaj kërkesave të autoriteteve ukrainase”.

Anija transportuese ruse “Zhibek Zholy”, kishte transportuar grurin nga porti i okupuar ukrainas Berdyansk për në drejtim të portit turk Karas.

“Për shkak të kësaj situatë të papranueshme, ambasadori turk në Kiev është thirrur për një bisedë në ministrinë e Jashtme”, thuhet në kumtesë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat