Letonia nuk dëshiron asnjë lidhje me Rusinë – fillon rrënimin e urave që e lidhin me këtë vend pushtues

Bota

Letonia nuk dëshiron asnjë lidhje me Rusinë – fillon rrënimin e urave që e lidhin me këtë vend pushtues

Më: 26 nëntor 2022 Në ora: 12:37
Foto ilustrim

Duket se letonezët nuk duan asnjë lidhje ta kenë me shtetet fqinje, Rusinë dhe Bjellorusinë.

Letonia shkatërroi një urë këmbësore në kufirin me shtetin rus dhe bjellorus.

Në këtë formë, vendet e civilizuara vazhdojnë ta rrethojnë vendin agresor.

Pala letoneze paralajmëroi për synimin e saj për të prishur urën në “Tumën e Miqësisë” një javë më parë.

Theksojmë se edhe disa shtete të tjera baltike kanë rrënuar objekte që kanë lidhshmëri me rusët.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e pajustifikueshëm të Ukrainës më 24 shkurt duke shkaktuar viktima të shumta ndër civilët dhe dëme materiale.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat