Si në vitin 1916, ushtarët ukrainas në istikame – pamje të njëjta si ato nga Lufta e Parë Botërore

Bota

Si në vitin 1916, ushtarët ukrainas në istikame – pamje të njëjta si ato nga Lufta e Parë Botërore

Më: 27 nëntor 2022 Në ora: 10:51
Ushtarët

Në një video të publikuar nga Anton Gerashchenko, këshilltar i Ministrit të Brendshëm të Ukrainës, mund të shihen ushtarët në kushtet e tmerrshme brenda istikameve më Bakhmut, qytet ky në rajonin e Donbasit.

Për shkak të reshjeve të mëdha të shiut, istikamet janë mbushur me ujë, duke u shndërruar në “liqene”.

Në videon e publikuar më poshtë, shihen ushtarët ukrainas me rroba të improvizuara që iu mundëson të lëvizin pa problem edhe nëpër baltë të madhe.

Një komentues i ka krahasuar këto pamje me ato nga Lufta e Parë Botërore, duke rikujtuar betejën për Soman në vitin 1916.

Shumë ushtarë në fron kanë filluar nga këmba e istikimave, gjendje shëndetësore e lidhur me ënjtjen dhe mpirjen e këmbëve, që i kishte goditur njëjtë ushtarët gjatë Luftës së Parë Botërore.

Pas tërheqjes së ushtrisë ruse nga qyteti i Khersonit, Donbasi është bërë vatër luftimesh në Ukrainë.

Shumë analistë konsiderojnë se ky rajon por edhe qyteti i Donetskut, janë objektivi i ardhshëm për çlirim nga forcat ukrainase.

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat