El Salvadori mobilizon 10 mijë trupa në periferi të kryeqytetit që drejtohet nga bandat

Bota

El Salvadori mobilizon 10 mijë trupa në periferi të kryeqytetit që drejtohet nga bandat

Më: 3 dhjetor 2022 Në ora: 20:11
Foto ilustrim

Presidenti i El Salvadorit, Nayib Bukele, njoftoi të shtunën mobilizimin e 10 mijë forcave të sigurisë në një periferi të San Salvadorit që njihet si një bastion i bandave.

Mobilizimi është përshkallëzimi më i fundit në një kryqëzatë kundër dhunës së bandave që filloi në mars, për të cilën grupet e të drejtave të njeriut thonë se është dëmtuar nga ndalime të pajustifikuara.

“Soyapango është plotësisht i rrethuar”, shkroi presidenti në Twitter herët të shtunën, duke iu referuar bashkisë në pjesën lindore të rajonit të kryeqytetit, i njohur si një bastion i bandave Mara Salvatrucha dhe Barrio 18.

“8,500 ushtarë dhe 1,500 agjentë kanë rrethuar qytetin, ndërsa ekipet e nxjerrjes nga policia dhe ushtria kanë për detyrë të nxjerrin një nga një të gjithë anëtarët e bandës ende atje”.

Përfaqësuesit e qeverisë nuk pranuan të komentojnë mbi mobilizimin.

Imazhet e publikuara nga qeveria treguan trupat që mbanin armë të rënda, helmeta dhe jelek antiplumb, duke udhëtuar me automjete lufte. Komuna ka një popullsi prej rreth 300,000 banorësh dhe më parë konsiderohej e pathyeshme për zbatimin e ligjit.

Që kur filloi planin e tij për të luftuar bandat, Bukele ka urdhëruar arrestimin e më shumë se 50,000 anëtarëve të dyshuar të bandës, të cilët ai i përshkruan si terroristë dhe u ka mohuar të drejtat themelore procedurale.

Plani synon të reduktojë shkallën e vrasjeve në vendin e Amerikës Qendrore në më pak se dy në ditë, pasi dhjetëra salvadoranë u vranë në një fundjavë të vetme në mars. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat