LIVE: Nisin komplotet brenda Krimesë për të “hedhur në erë” Putinin, banorët po ia përgatitin surprizën e hidhur

Bota

LIVE: Nisin komplotet brenda Krimesë për të “hedhur në erë” Putinin, banorët po ia përgatitin surprizën e hidhur

Nga: Bota sot Më: 4 dhjetor 2022 Në ora: 06:42 Përditësuar në ora: 11:04 më 04.12.2022
Pamje nga lufta në Ukrainë

Nisin komplotet brenda Krimesë për të “hedhur në erë” Vladimir Putinin

Një surprizë e hidhur po përgatitet për Vladimir Putin brenda Krimesë. Lufta e nisur në muajin shkurt midis Rusisë dhe Ukrainës ka shkaktuar një pesimizëm dhe një frikë të madhe tek banorët e Krimesë. Si pasojë në këtë vend ka filluar një migrim masiv drejt vendeve si Poloni  Evropë dhe Turqi. Ndërsa pjesa e mbetur të cilët po i rezistojnë pushtimit rus përshkruan situatën dhe tensionin në rritje në gadishull. Ata treguan gjithashtu se si po përgatiten të ndihmojnë ofensivën ukrainase nga brenda. Në këtë ishull të cilin Moska e aneksoi ilegalisht në vitin 2014 çdo ditë e më shumë po rritet frika se lufta po afrohet. Ndaj dhe po merren masa paraprake duke përgatitur grupe partizane dhe diversante.

Situatë e vështirë në gadishull

Pas shpalljes së mobilizimit, që shkaktoi reagime në Rusi, mijëra rusë filluan të largoheshin nga vendi. Ata po mundohen të shesin vilat e tyre luksoze të pushimit. Çmimet e larta ushqimore mungesa e barnave si dhe e shtretërve nëpër spitale janë vetëm disa nga shqetësimet të banorëve në gadishull. Që nga fillimi i rekrutimit dhe mobilizimit të pjesshëm ka pasur një rritje të protestave kundër luftës. Për Putinin, Krimea ka qenë prej kohësh e shenjtë, ai e ka quajtur atë "një pjesë e pandashme e Rusisë" dhe kjo ka bërë që shumë në Perëndim të frikësohen se ofensiva e Ukrainës kundër Krimesë mund të jetë një "vijë e kuqe" strategjike. Kjo ndjenjë u përforcua më tej nga zyrtari kryesor rus i cili lëshoi paralajmërime në rast të ndonjë sulmi ndaj Krimesë. Ukrainasit kanë sulmuar në mënyrë të përsëritur objektivat ruse në Krime që nga gushti, duke përfshirë sulme ndaj bazave ajrore dhe anijeve. 

Hidhet në erë ura e Krimesë

Megjithatë, tensionet u rritën në mënyrë dramatike pas shpërthimit të 8 tetorit, i cili dëmtoi ndjeshëm urën e Krimesë (Kerç), një linjë jetike furnizimi midis Rusisë dhe Krimesë. Nga shpërthimi tre persona humbën jetën. Kjo urë përveç se ka qenë simbolike për Rusinë ka qenë gjithashtu dhe një rrugë e rëndësishme logjistike furnizimi  për forcat ruse në Krime dhe në Ukrainën jugore të pushtuar nga Rusia. Me një  gjatësi rreth 12 milje (19 km), ura u hap nga vetë presidenti rus, Vladimir Putin në vitin 2018. Banorët e Krimesë që po i rezistojnë pushtimit thonë se rusët janë shumë nervozë dhe se po përpiqen intensivisht të ekspozojnë simpatizantët pro-ukrainas, nga frika e sabotimeve të reja. Kievi nuk e ka marrë kurrë zyrtarisht përgjegjësinë për incidentin në urën kyçe të ngushticës Kerç, e cila besohet të ketë qenë me shumë gjasa një sulm me kamion bombë. Pas shpërthimit të urës Rusët kanë forcuar mbrojtjen e tyre dhe kanë rritur numrin e forcave ushtarake, veçanërisht në distriktin Dzhankois'kyi, pjesa veriore e stepës së Krimesë pranë Gjirit Syvash.

Krimea do të jetë pjesë e Ukrainës

Tamila Tasheva, përfaqësuesja e përhershme e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky për Krimenë,  ka pohuar pak javë më parë se vihet re një mobilizim të gjerë të popullit ndaj forcave ruse. Më pas ajo shtoi se në krahasim me vitin 2014 kur Rusia aneksoi Krimenë  dhe situatës aktuale dallimi kryesor është fakti që Ukraina sot ka një ushtri  të fortë dhe një udhëheqje  të vendosur, dhe  ky fakt ka inkurajuar popullin e Krimesë. Mëpas ajo shtoi se ka shpresa të mëdha që gadishulli do të jetë sërish në duart e Ukrainës. “Kievi do të dëshironte që ta rimerrte Kerimenë pa luftë por në rast nevoje ne do të jemi të gatshëm të luftojmë”.

Krimea, vijë e kuqe strategjike

Gadishulli i Krimesë është mollë sherri për të dyja vendet pasi ajo është vijë e kuqe strategjike për Rusinë. Në lidhje me këtë çështje qëndrimi i shumë vendeve europiane dhe i SHBA- së ka qenë shumë i qartë. Më datë 26 shkurt presidenti Joe Biden nga Shtëpia e Bardhë bëri të qartë qëndrimin e tij. “Ne riafirmojmë një të vërtetë të thjeshtë: Krimea është Ukrainë”, ka theksuar ai. Edhe qëndrimi i presidentit Zekensky ka qënë  shumë i prerë. Në tetor ai u tha liderëve parlamentar evropianë dhe amerikan ‘Ne patjetër do ta çlirojmë Krimenë. Lufta do të përfundoje kur ne të kemi marrë plotësisht dhe të kemi çliruar Krimenë. Por situata vijon te jetë e paqëndrueshme në gadishull, rrjedhja e ngjarjeve mund të ndryshoje  në çdo moment.

Lufta në Ukrainë/ Rritet numri i fëmijëve të vrarë e plagosur

Rritet numri i fëmijëve ukrainas që janë vrarë që nga fillimi i luftës në 443 dhe më shumë se 852 janë plagosur, sipas Prokurorisë së Kievit.

Prokuroria tha se në mëngjesin e 3 dhjetorit, më shumë se 1295 fëmijë u plagosën në Ukrainë si rezultat i agresionit të armatosur nga Federata Ruse.

"Në mëngjesin e 3 dhjetorit, më shumë se 1295 fëmijë u plagosën në Ukrainë si rezultat i agresionit të armatosur nga Federata Ruse.

Sipas informacioneve zyrtare nga prokurorët për të mitur, 443 fëmijë u vranë dhe më shumë se 852 u plagosën”.

Shifrat: Ja sa trupa ukrainas janë vrarë që nga pushtimi rus

Nga: A.M.

Pretendohet se ndërmjet 10,000 dhe 13,000 trupa ukrainase janë vrarë që nga pushtimi në shkurt të këtij viti, raporton Sky news, përcjell "Bota sot".

Një këshilltar i lartë i presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy, tha se numri ishte shumë më i ulët se vlerësimet nga udhëheqësit perëndimorë.

"Ne kemi shifra zyrtare nga shtabi i përgjithshëm, kemi shifra zyrtare nga komanda e lartë, dhe ato arrijnë në mes 10,000 dhe 12,500-13,000 të vrarë," tha Mykhailo Podolyak.

Zyra e Zelenskyy raportoi të premten se të paktën tre civilë u vranë dhe 16 u plagosën në Ukrainë gjatë 24 orëve të fundit.
Dhe në një konferencë shtypi në Kiev të premten, hetuesit e të drejtave të njeriut të mbështetur nga Kombet e Bashkuara kërkuan krijimin e një "regjistri të viktimave" që mund të nënkuptojë që njerëzit e prekur nga lufta të marrin ndihmë më shpejt.

Pablo de Greiff, një anëtar i ekipit të mandatuar për të shqyrtuar abuzimet e të drejtave nga Këshilli i të Drejtave të Njeriut, tha se "viktimat kanë nevoja që kërkojnë vëmendje të menjëhershme".

Lukashenko: Rusia dhe Bjellorusia të përgatitura për paqe - Ukraina jo

Nga: A.M.

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, ka thënë se Rusia dhe Bjellorusia janë të përgatitura për paqe, por Ukraina duket se nuk dëshiron të negociojë, raporton Sky news, përcjell "Bota sot".

Duke folur në një takim me ministrin rus të Mbrojtjes Sergei Shoigu, Lukashenko tha: "Nëse ata duan që ne të jetojmë në paqe në rajonin tonë - nga sa mund të them që ata duan (ne), duke e parë atë nga përtej oqeanit - të dyja Rusia dhe Bjellorusia janë të përgatitur për të.

"Nëse ata duan të luftojnë deri në fund, kjo është biznesi i tyre, e drejta e tyre, por...për momentin as unë dhe as shërbimet tona speciale nuk i shohim të gatshëm për të zhvilluar negociatat e duhura."


Në fillim të kësaj jave, presidenti amerikan Joe Biden kishte thënë se ishte i përgatitur të fliste me Vladimir Putin nëse udhëheqësi rus ishte i interesuar t'i jepte fund luftës.

Por çdo perspektivë e bisedimeve të paqes u shua shpejt kur Kremlini tha se Perëndimi, si fillim, duhet të njohë aneksimin e deklaruar nga Moska të katër rajoneve të Ukrainës.

Rusia dhe Bjellorusia janë formalisht pjesë e një "shteti bashkimi" dhe janë aleatë të ngushtë ekonomikisht dhe ushtarakisht, me Moskën duke përdorur Bjellorusinë si një pikë skenë për pushtimin e saj të Ukrainës më 24 shkurt.

Të dy palët diskutuan bashkëpunimin dypalësh ushtarak në bisedimet të shtunën dhe ndryshuan një marrëveshje mbi "sigurimin e përbashkët të sigurisë rajonale".

Bjellorusia ka thënë se nuk do të hyjë në luftë, por Lukashenko në të kaluarën ka urdhëruar trupat që të vendosen me forcat ruse pranë kufirit me Ukrainën, duke përmendur kërcënimet ndaj Bjellorusisë nga Kievi dhe Perëndimi.

Komisioneri i Lartë i OKB-së për të Drejtat e Njeriut do të vizitojë sot Ukrainën

Sot Komisioneri i Lartë i OKB-së për të Drejtat e Njeriut Volker Türk do të nisë vizitën e tij katërditore në Ukrainë me ftesë të qeverisë ukrainase.

“Komisioneri i ri i Lartë, i cili u emërua në këtë post në shtator, pritet të vizitojë Kievin dhe rajonet fqinje, Kharkiv, Izyum dhe Uzhgorod. Ai do të takohet gjithashtu me zyrtarë dhe përfaqësues të qeverisë kombëtare dhe lokale”, raporton Zëri i Amerikës .

Më 2 dhjetor, Komisioni i Pavarur Ndërkombëtar Hetimor i OKB-së për Ukrainën publikoi një deklaratë mbi efektin shkatërrues të luftës mbi fëmijët ukrainas.

Komisioni gjithashtu i kushton vëmendje të konsiderueshme shkatërrimit të infrastrukturës civile, energjisë dhe rrjeteve të transportit.

Ekspertët e OKB-së kujtojnë se infrastruktura civile mbrohet nga e drejta ndërkombëtare humanitare, kështu që ata “mendojnë ta studiojnë këtë çështje në detaje” dhe të paraqesin një raport në Këshillin e OKB-së për të Drejtat e Njeriut në mars të vitit të ardhshëm.

Sipas OKB-së, 6,557 civilë janë vrarë dhe 10,074 janë plagosur si rezultat i pushtimit të plotë të Rusisë në Ukrainë. Në të njëjtën kohë, vihet re se shifrat reale janë shumë më të larta pasi qasja në zonën e luftimit është e kufizuar.

Siç është raportuar, më 4 mars, Këshilli i OKB-së për të Drejtat e Njeriut miratoi rezolutën “Situata e të drejtave të njeriut në Ukrainë që rrjedh nga agresioni rus”. Në bazë të dokumentit, Këshilli themeloi Komisionin e Pavarur Ndërkombëtar të Hetimit për Ukrainën.

Në tetor, Komisioni paraqiti një raport të detajuar me shkrim në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, i cili regjistroi një numër të madh krimesh lufte, shkelje të të drejtave të njeriut dhe të drejtës ndërkombëtare humanitare të kryera nga trupat ruse në Ukrainë.

Komisioni përbëhet nga tre persona, Erik Møse nga Norvegjia (kryetar), Jasminka Džumhur nga Bosnja dhe Hercegovina dhe Pablo de Greiff nga Kolumbia.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat