Pamje shokuese: Punonjësit që merren me bagazhet kapen duke “hedhur, shkelmuar dhe përplasur” çantat në aeroportin e Melburnit

Bota

Pamje shokuese: Punonjësit që merren me bagazhet kapen duke “hedhur, shkelmuar dhe përplasur” çantat në aeroportin e Melburnit

Më: 4 dhjetor 2022 Në ora: 09:41
Foto nga vendi i ngjarjes

Punëtorëve australianë të bagazheve u është dhënë një paralajmërim i ashpër nga drejtori ekzekutiv i një ofruesi të shërbimeve, pasi pamjet tronditëse të keqpërdorimit u shfaqën në internet.

Sipas mediave të huaja, Qantas dhe Swissport Australia kanë nisur një “hetim urgjent” pasi punonjësit u filmuan duke përplasur bagazhin në një shirit transportues.

Pamjet, që mendohet se janë filmuar në aeroportin e Melburnit, tregojnë tre mbajtës të bagazheve – të cilët janë përjashtuar në pritje të hetimeve – duke hedhur, shkelmuar dhe përplasur bagazhet e pasagjerëve.

Disa madje hidhen aq fort saqë bien nga ana tjetër e shiritit transportues.

Një burrë shfaqet duke qeshur ndërsa një burrë tjetër ngre një çantë mbi kokë, duke e hedhur poshtë drejt rripit me forcë.

Në një rast tjetër, një nga tre mbajtësit shfaqet duke hedhur një çantë në një distancë të konsiderueshme, pavarësisht se shiriti është pikërisht përballë tij.

Një zëdhënës i Qantas tha se incidenti ishte “qartësisht i papranueshëm”, duke konfirmuar se një hetim “urgjent” ishte duke u zhvilluar.

Ndërsa një zëdhënës i Swissport ka bërë të ditur se punëtorët e përfshirë ishin larguar nga puna ndërsa ata hetonin se çfarë ndodhi.

Ndërkohë një shënim nga CEO i Swissport Australia, Brad Moore, i parë nga news.com.au, paralajmëroi stafin për “veprim serioz disiplinor” pas zbulimit të mëngjesit të së shtunës. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat