Moska fut në listën e të kërkuarve gazetarin bullgar që raportoi krimet ruse

Bota

Moska fut në listën e të kërkuarve gazetarin bullgar që raportoi krimet ruse

Më: 27 dhjetor 2022 Në ora: 14:23
Christo Grozev

Ministria e Brendshme e Rusisë vendosi Christo Grozev, gazetarin investigative bullgar, në listën e të kërkuarve. Në përputhje me listat e mëparshme të të kërkuarve, ministria nuk specifikoi se për cilën vepër penale dyshohej Grozev.

Ministria e Brendshme dha vetëm vendlindjen e shtetasit bullgar, datën e lindjes, gjininë dhe kombësinë në një përgjigje me email ndaj një kërkimi në faqen e internetit të ministries, raporton EURACTIV.

Grozev, 50 vjeç, ka qenë prej kohësh një “gjemb në këmbën” e Kremlinit, pasi ka luajtur role kyçe në një sërë hetimesh shpërthyese të Bellingcat, duke përfshirë atë në helmimin e agjentit të dyfishtë rus Sergei Skripal dhe vajzës së tij në vitin 2018 në qytetin britanik Salisbury, dhe helmimi në vitin 2020 i kritikut të Kremlinit Alexei Navalny në një fluturim në Siberi.

“Nuk e kam idenë se për çfarë arsye më ka vënë Kremlini në “listën e kërkuar”, kështu që nuk mund të jap asnjë koment për momentin. Në një farë mënyre nuk ka rëndësi – për vite me radhë ata e kanë bërë të qartë se janë të frikësuar nga puna jonë dhe nuk do të ndaleshin para asgjëje për ta larguar atë”, shkroi Grozev në Tëitter menjëherë pas njoftimit të Ministrisë së Brendshme.

Në korrik, Shërbimi Federal i Sigurisë i Rusisë (FSB) pretendoi se Grozev ishte përfshirë në një “komplot të prishur” për të rrëmbyer avionët luftarakë rusë, megjithëse nuk tha nëse përfundimisht kishte ngritur padi penale kundër gazetarit.

Grozev mohoi akuzat e agjencisë në korrik dhe akuzoi agjencinë e brendshme të inteligjencës ruse për falsifikim të provave për të mbështetur pretendimet e saj, si dhe zbulimin e padashur të identitetit të disa prej agjentëve të saj në hetimin e komplotit të supozuar të rrëmbimit.

Në vitin 2019, Grozev dhe ekipi i tij fituan Çmimin Evropian për Raportimin Hulumtues të Shtypit për zbulimin e të dyshuarve në helmimin në Salisbury, pasi identifikuan autorët e helmimit të Sergei dhe Yulia Skripal.

Ish-ministri bullgar i mbrojtjes Bojko Noev u bëri thirrje autoriteteve bullgare “të bëjnë gjithçka të nevojshme kundër arbitraritetit të Kremlinit, i cili shpalli një kërcënim të hapur ndaj gazetarit bullgar Hristo Grozev”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat