LIVE: SHBA “godet” Grupin Wanger dhe Rusinë – Ukraina u sulmua me raketa pas ofertës së Perëndimit për tanke

Bota

LIVE: SHBA “godet” Grupin Wanger dhe Rusinë – Ukraina u sulmua me raketa pas ofertës së Perëndimit për tanke

Nga: Bota sot Më: 26 janar 2023 Në ora: 06:21 Përditësuar në ora: 18:36 më 26.01.2023
Logoja e Grupit Wagner, në Qendrën Wagner në Shën Petersburg të Rusisë. Fotografi nga arkivi.

Ukraina u godit nga raketat ruse një ditë pas ofertës së Perëndimit për tanke

Rusia lëshoi një valë raketash në Ukrainë të enjten, një ditë pasi Gjermania dhe ShBA-ja premtuan për të dërguar tanke për të ndihmuar në luftën e Kievit kundër pushtimit.

11 persona kanë vdekur dhe 11 të tjerë u plagosën pasi 35 ndërtesa u goditën në disa rajone, tha shërbimi i emergjencave të shtetit.

Ai shtoi se dëmi më i madh në ndërtesat e banimit ishte në rajonin e Kievit. Zyrtarët raportuan gjithashtu sulme në dy objekte energjetike në rajonin e Odesës.

Sulmet e raketave erdhën pasi Rusia tha se ofertën e tankeve e përcepton si përfshirje të drejtpërdrejtë të perëndimit në konflikt.

Kreu i ushtrisë ukrainase tha se Moska i lëshoi 55 raketa ajrore dhe detare të enjten, shkruan BBC.

SHBA-ja e shpall organizatë kriminale Grupin Wagner

Shtetet e Bashkuara e kanë shpallur Grupin Wagner (Vagner) “organizatë të rëndësishme kriminale transnacionale” dhe kanë shënjestruar individë dhe entitete që janë pjesë e rrjetit global të këtij grupi rus të mercenarëve.

Departamenti amerikan i Thesarit tha më 26 janar se sanksionet e reja shënjestrojnë gjashtë individë dhe 12 entitete, përfshirë edhe një kompani të imazheve satelitore nga Kina dhe kompani dhe persona në Republikën Qendrore Afrikane, ku Wagner ka mercenarë aktivë, por edhe në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Në njoftimin e Thesarit tha se sanksionet janë pjesë e përpjekjeve për të “degraduar aftësinë e Rusisë në luftën kundër Ukrainës”.

Mijëra trupa të Wagner-it po luftojnë në Ukrainë dhe themeluesi i këtij grupi, Yevgeny Prigozhin, publikisht ka tentuar që të marrë meritat për përparimet në fushëbetejë. Ai po ashtu është parë në video duke rekrutuar luftëtarë për Wagner-in në burgjet ruse, duke u premtuar të burgosurve falje nëse marrin pjesë në luftime.

Zyrtarët ukrainas dhe perëndimorë kanë fajësuar trupat e Wagner-it për mizoritë kundër civilëve në Ukrainë, teksa pushtimi rus i Ukrainës tani ka hyrë në muajin e 12-të.

“Teksa sanksionet ndaj Rusisë nga koalicioni ynë ndërkombëtar vazhdojnë të japin rezultate, Kremlini është i dëshpëruar duke kërkuar për armë dhe mbështetje – përfshirë edhe përmes Grupit brutal Wagner – për të vazhduar luftën e tij të pajustifikuar kundër Ukrainës”, citohet të ketë thënë sekretarja amerikane e Thesarit, Janet Yellen.

Thesari tha se personeli i Wagner-it “po përfshihet në aktivitete serioze kriminale, përfshirë ekzekutimet masive, përdhunime, rrëmbime fëmijësh dhe abuzime fizike në Republikën e Afrikës Qendrore dhe Mali”.

SHBA-ja tha se që nga vitit 2017, Wagner ka qenë i përfshirë në aktivitete që kanë kërcënuar Ukrainën.

“Në kohën kur ushtria ruse ka pasur ngecje në fushëbetejë, [presidenti rus, Vladimir] Putin po varet te Wagner-i për të vazhduar luftën e tij”, tha SHBA-ja.

Në listën e sanksioneve janë përfshirë edhe disa kompani./REL

Një anije turke e mallrave goditet nga sulmi me raketa ruse në portin e Kherson të Ukrainës – pamjet

Një anije mallrash në pronësi turke u godit nga një raketë në portin e qytetit jugor të Ukrainës, Kherson.

Dhe si pasojë, atje është shkaktuar një zjarr, sipas pamjeve video nga vendi i ngjarjes dhe burimeve të transportit, shkruajnë mediat e huaja.

Raketa goditi anijen e quajtur Tuzla të martën, tha kompania e sigurisë detare Ambrey, duke shkaktuar zjarrin.

Reuters thotë se ishte në gjendje të konfirmonte vendndodhjen nga anijet dhe ndërtesat që shiheshin në video, të cilat përputheshin me fotografitë dhe imazhet satelitore të zonës.

Megjithatë Reuters nuk ishte në gjendje të konfirmonte në mënyrë të pavarur datën e filmimit të videove.

Anija, e cila është bllokuar në port që nga shkurti i vitit 2022, operohej nga Cayeli Shipping.

]Një burim i anijeve tha se janë dymbëdhjetë anije turke të bllokuara në portet e Ukrainës, duke përfshirë Kherson, të cilat nuk mbulohen nga marrëveshja e drithit e ndërmjetësuar nga OKB-ja e Detit të Zi. 

Ukraina rrëzoi 47 raketa ruse të lëshuara në sulmet e fundit

Mbrojtja ajrore e Ukrainës rrëzoi 47 nga 55 raketat që forcat ruse qëlluan në Ukrainë në valën e fundit të sulmeve të Moskës, ka thënë gjenerali më i lartë i vendit, përcjell Bota sot.

Moska përdori raketën hipersonike Kh-47 Kinzhal, midis modeleve të tjera, në sulme, tha gjenerali Valery Zaluzhny në një postim në Telegram.

Njëzet nga raketat në hyrje u rrëzuan rreth kryeqytetit, Kiev, shtoi ai.

Qëllimi i rusëve mbetet i pandryshuar: presioni psikologjik mbi ukrainasit dhe shkatërrimi i infrastrukturës kritike”, tha Zaluzhny. "Por ne nuk mund të thyhemi!"

Ministrja e Jashtme e Francës viziton Odesën

Ministrja e Jashtme e Francës ka mbërritur në qytetin ukrainas të Odesës për një vizitë që synon të nënvizojë mbështetjen e vendit të saj ndaj Kievit, përcjell Bota sot.

Catherine Colonna tha në një postim në Twitter se ajo po udhëtonte për të "treguar mbështetjen e Francës për sovranitetin e Ukrainës, tani si më parë".

Edhe pse e vonuar nga një valë e re sulmesh ruse gjatë natës dhe të enjten në mëngjes, Colonna ishte ende e vendosur të takonte homologun e saj ukrainas, Dmytro Kuleba, në qytetin port të Detit të Zi, raportoi AFP.

Ambasadori ukrainas në Britaninë e Madhe ndjen 'ndryshimin e qëndrimit' në Perëndim

Ambasadori ukrainas në MB i ka thënë Sky News se ndjen një "ndryshim në humor" pas vendosjes së premtuar të tankeve perëndimore në vendin e tij, përcjell Bota sot.

Vadym Prystaiko tha se ndërsa tanket ishin të rëndësishme në vetvete, ajo që ishte më domethënëse ishte "ndryshimi i qëndrimit, ndryshimi i sjelljes, ndryshimi i mbështetjes".

Ai tha se shpresonte që lufta të përfundonte këtë vit.

Për sa i përket afatit kohor, ai tha se lëvizja e parë për tanket u bë nga britanikët, sepse tanket Challenger 2 ishin "të tyre" dhe ata "mund të bëjnë çfarë të duan me ta".

Kjo duket të jetë një referencë për faktin se vendet me Leopard 2 të tyre të prodhimit gjerman nuk mund t'i furnizojnë ato në Ukrainë pa lejen e Berlinit.

Z. Prystaiko tha se shpresonte që UK Challenger 2-të të mbërrinin në të njëjtën kohë me Leopard 2-të gjermane, të cilat parashikohen të jenë në vend deri në fund të marsit (shih postimin tonë në 11.21).

Ai tha se rreth një duzinë vende i kishin premtuar tanke Ukrainës, duke shtuar se ai shpresonte se Leclercs të Francës do të ofroheshin gjithashtu.

Moska akuzon Perëndimin për 'përfshirje të drejtpërdrejtë' në luftë

Ne po marrim vetëm disa komente të tjera nga zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, i cili ka akuzuar Perëndimin për përfshirje të drejtpërdrejtë në konflikt për furnizimin me tanke për Ukrainën, përcjell Bota sot.

“Kryeqytetet evropiane dhe Uashingtoni vazhdimisht japin deklarata se dërgimi i llojeve të ndryshme të armëve, përfshirë tanket, në asnjë mënyrë nuk nënkupton përfshirjen e tyre në armiqësi”, tha ai.

"Ne nuk pajtohemi fort me këtë. Në Moskë, kjo perceptohet si përfshirje e drejtpërdrejtë në konflikt dhe ne shohim se kjo po rritet."

Mbetet për t'u parë nëse perceptime të tilla do të kenë ndonjë ndikim në qasjen e Rusisë ndaj luftës në aspektin praktik.

Kancelari gjerman: Lufta e Rusisë kundër Ukrainës është provokim

“Provokimi është lufta e agresionit të Rusisë kundër Ukrainës”, tha kancelari gjerman Olaf Scholz në Bundestag.

Duke folur për vendimin për dërgimin e tankeve Leopard 2 dhe dhënien e lejes vendeve të tjera për të dërguar të tyret, kancelari Scholz thotë se ky është “parimi i duhur”.

“Ka qytetarë në vendin tonë që shqetësohen. Këtyre qytetarëve dua t’u them: Më besoni mua! Besoni qeverisë federale!” Ai ka pyetur se çfarë e ka ndryshuar pozicionin e Gjermanisë dhe pse dërgimi i tankeve nuk shihet më si provokim.

“Do të ishte një gabim i rëndë të vazhdojmë vetë, ne duhet të koordinohemi me partnerin dhe aleatët tanë,” u përgjigj Scholz.

“Unë kurrë nuk e kam përdorur fjalën “provokim”. Provokimi është lufta e agresionit të Rusisë kundër Ukrainës,” tha ai.

Holanda po konsideron t’i sigurojë Ukrainës tanke Leopard 2

Holanda është e përgatitur të blejë tanke që aktualisht i jep me qira nga Gjermania dhe t’i dërgojë ato në Ukrainë, por është gjithashtu e hapur për ide të tjera, tha kryeministri Mark Rutte për RTL Nieuws.

“Këto bisedime janë në vazhdim,” tha Rutte. “Ne gjithashtu mund t’i përdorim tanket në mënyra të tjera, dhe ato diskutime po zhvillohen gjithashtu… ne jemi të përgatitur të marrim një vendim.”

Holanda nuk zotëron asnjë tank, por merr me qira 18 tanke Leopard 2 nga Gjermania. Më herët të martën, Rutte u tha mediave ndërkombëtare në Bruksel se Holanda mund t’i blejë ato tanke dhe t’i japë nëse është e nevojshme.

Do të kishte kuptim ta bënim këtë së bashku me vendet e tjera. Sipas kryeministrit holandez, kabineti është i përgatitur ta shqyrtojë atë.

Suedia do të dorëzojë automjete luftarake CV90 dhe sisteme Archer në Ukrainë

Sigurimi i mbështetjes për Ukrainën në luftën e saj për ekzistencë dhe vlera të përbashkëta evropiane është një nga prioritetet e Presidencës suedeze të BE-së. Prandaj, Suedia po planifikon të dërgojë 50 automjete luftarake CV90 dhe sisteme artilerie vetëlëvizëse Archer në Ukrainë.

Deklarata përkatëse është bërë nga ministri suedez i Mbrojtjes Pål Jonson në një takim të Nënkomitetit të Parlamentit Evropian për Sigurinë dhe Mbrojtjen.

Përveç kësaj, Jonson i bëri thirrje BE-së të rrisë vëllimet e prodhimit të mbrojtjes.

Sipas Jonson, Presidenca suedeze vjen në një kohë vërtet kritike për të gjithë Bashkimin Evropian. Lufta kriminale dhe e paprovokuar e Rusisë kundër Ukrainës është sfida më e madhe për sigurinë evropiane që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore.

Jonson vuri në dukje se Ukraina po lufton jo vetëm për lirinë e saj, por edhe për lirinë e Evropës. Rusia sfidon vetë ekzistencën e Ukrainës, si dhe vlerat evropiane dhe të ardhmen e përbashkët evropiane. Prandaj, sipas Jonson, mbështetja ekonomike, humanitare, politike dhe ushtarake për Ukrainën ka të bëjë me investimin në sigurinë e Evropës.

Ndër veprimet që do t’i kushtojë vëmendje Presidenca suedeze e BE-së është vazhdimi i operacionit efektiv të Misionit të Ndihmës Ushtarake të BE-së për Ukrainën (EUMAM), i cili ishte nisur në një kohë të shkurtër rekord dhe pritet të trajnojë 15,000 ushtarakë ukrainas së shpejti këtë vit. Një çështje e rëndësishme është edhe përfundimi i procesit të ndarjes së këstit të 7-të të ndihmës për Ukrainën në kuadër të Facilitetit Evropian të Paqes.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat