Shefi i mbikëqyrjes bërthamore të OKB-së do të vizitojë centralin bërthamor të Zaporizhzhia

Bota

Shefi i mbikëqyrjes bërthamore të OKB-së do të vizitojë centralin bërthamor të Zaporizhzhia

Më: 27 mars 2023 Në ora: 14:30
Rafael Grossi

Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, Rafael Grossi, pritet të vizitojë termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia në Ukrainë këtë javë.

Grossi deklaroi se qëllimi i vizitës së tij është vrojtimi nga afër i situatës së sigurisë bërthamore dhe sigurisë në objekt.

Unë do të vazhdoj përpjekjet e mia për të mbrojtur centralin bërthamor gjatë konfliktit ushtarak në vazhdim dhe do të udhëheq rotacionin tonë të rregullt të radhës të ekspertëve”, tha ai.

Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, tha gjithashtu se situata në uzinë mbetet e pasigurt pavarësisht nga prania e IAEA në zonë për shtatë muaj.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat