Stërvitjet vjetore detare të NATO-s 'më realiste se më parë' për shkak të luftës në Ukrainë

Bota

Stërvitjet vjetore detare të NATO-s 'më realiste se më parë' për shkak të luftës në Ukrainë

Nga: A.SH Më: 18 shtator 2023 Në ora: 23:13
Foto nga vendi i ngjarjes

Sot, forcat perëndimore praktikuan se si t'i përgjigjen çdo sulmi rus në rajon, për herë të parë, pasi u zhvillua stërvitja vjetore detare e NATO-s në Detin Baltik verior.

Por këtë vit, stërvitjet ishin larguar nga skenarët artificialë drejt realitetit, tha kundëradmirali gjerman dhe drejtori i stërvitjes Stephan Haisch.

"Për shumë vite kemi pasur një lloj skenari artificial. Tani për tani jemi pak më afër kuptimit realist, gjeografisë dhe partnerëve dhe kundërshtarit", tha ai.

Image
Foto nga vendi i ngjarjes

"Pra, kjo është më realiste se sa ishte më parë."

Stërvitjet, të cilat nisën më 9 shtator dhe do të zgjasin për dy javë, përfshijnë rreth 30 anije dhe mbi 3,000 personel nga të gjitha vendet e NATO-s në rajonin e Balltikut, plus Suedinë që do të bëhet së shpejti dhe aleatët jobaltikë, SHBA, Kanada, Holanda, Belgjika dhe Franca.

Image
Foto nga vendi i ngjarjes

Ata po praktikojnë operacione dhe sulme nga deti në tokë dhe po sigurojnë rrugë përmes Balltikut.

Rusia ka anije luftarake, të njohura si fregata, dhe një anije për mbledhjen e informacionit të vendosur në Detin Baltik.

Image
Foto nga vendi i ngjarjes
commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat