"Putini nuk urdhëroi vdekjen e Navalny", raportojnë agjencitë e inteligjencës amerikane

Bota

"Putini nuk urdhëroi vdekjen e Navalny", raportojnë agjencitë e inteligjencës amerikane

Nga: A.SH Më: 27 prill 2024 Në ora: 10:50
Alexei Navalny

Agjencitë e inteligjencës në SHBA kanë përcaktuar se presidenti rus Vladimir Putin me shumë gjasa nuk ka urdhëruar vrasjen e liderit të opozitës Alexei Navalny, sipas Wall Street Journal (WSJ).

Navalny, një nga kritikët më të ashpër të Putinit, vdiq në një kamp burgu në Arktik në shkurt në moshën 47-vjeçare.

Aleatët e tij, përfshirë gruan e tij, akuzuan liderin rus për vrasjen e tij - një akuzë që Kremlini e ka mohuar gjithmonë.

Por pas një vlerësimi të kohëve të fundit bazuar në një sërë informacionesh - duke përfshirë disa inteligjencë të klasifikuar dhe një analizë të fakteve publike - agjencitë e inteligjencës amerikane nuk besojnë se Putin ka urdhëruar vdekjen e kundërshtarit të tij.

Vlerësimi mori gjithashtu parasysh kohën e vdekjes dhe mënyrën se si ajo errësoi rizgjedhjen presidenciale të Putinit në mars, WSJ citoi disa nga burimet e saj të thonë.

Gazeta citoi burime të thoshin se gjetja ishte "pranuar gjerësisht brenda komunitetit të inteligjencës dhe ishte ndarë nga disa agjenci, duke përfshirë Agjencinë Qendrore të Inteligjencës, Zyrën e Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare dhe njësinë e inteligjencës së Departamentit të Shtetit".

Duke iu përgjigjur raportit, Leonid Volkov, një ndihmës i lartë i Navalny, i quajti gjetjet naive dhe qesharake, raportoi WSJ.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat