Blinken jep disa nga kritikat më të forta publike të SHBA-së për sjelljen e Izraelit në luftën në Gaza

Bota

Blinken jep disa nga kritikat më të forta publike të SHBA-së për sjelljen e Izraelit në luftën në Gaza

Më: 13 maj 2024 Në ora: 07:50
Antony Blinken

Sekretari i Shtetit, Antony Blinken ka bërë të dielën disa nga kritikat më të forta publike të administratës së Joe Biden për sjelljen e Izraelit në luftën në Gaza.

Sipas mediave të huaja, ai ka thënë se taktikat izraelite kanë nënkuptuar “një humbje të tmerrshme të jetës së civilëve të pafajshëm”, por nuk kanë arritur të neutralizojnë liderët dhe luftëtarët e Hamasit dhe mund të nxisin një kryengritje të vazhdueshme.

Në dy intervista televizive, Blinken nënvizoi se Shtetet e Bashkuara besojnë se forcat izraelite duhet “të dalin nga Gaza”, por gjithashtu po pret të shohë plane të besueshme nga Izraeli për sigurinë dhe qeverisjen në territor pas luftës.

Hamasi është rishfaqur në pjesë të Gazës, tha Blinken, dhe se “aksioni i rëndë” i forcave izraelite në qytetin jugor të Rafah rrezikon ta lërë aleatin më të afërt të Amerikës në Lindjen e Mesme “përgjegjës për një kryengritje të vazhdueshme”.

Ai tha se Shtetet e Bashkuara kanë punuar me vendet arabe dhe të tjera për javë të tëra në zhvillimin e “planeve të besueshme për sigurinë, për qeverisjen, për rindërtimin” në Gaza, por “ne nuk e kemi parë që të vijë nga Izraeli. …Duhet ta shohim edhe këtë”.

Blinken tha gjithashtu se ndërsa Izraeli shtyn më thellë në Rafah në jug, ku Izraeli thotë se Hamasi ka katër batalione dhe ku janë grumbulluar më shumë se 1 milion civilë, një operacion ushtarak mund të “ketë njëfarë suksesi fillestar”, por rrezikon “dëm të tmerrshëm” për popullatën – pa zgjidhur një problem “që ne të dy duam ta zgjidhim, gjë që siguron që Hamasi të mos mund të qeverisë përsëri Gazën”.

Blinken gjithashtu i bëri jehonë për herë të parë publikisht nga një zyrtar amerikan gjetjeve të një raporti të ri të administratës Biden në Kongres të premten, i cili thoshte se përdorimi i armëve të ofruara nga SHBA nga Izraeli në Gaza ka të ngjarë të shkelte ligjin ndërkombëtar humanitar.

“Kur bëhet fjalë për përdorimin e armëve, shqetësimet për incidentet ku duke pasur parasysh tërësinë e dëmit që u është bërë fëmijëve, grave, burrave, ishte e arsyeshme të vlerësohej se, në disa raste, Izraeli veproi në mënyra që nuk përputhen me e drejta ndërkombëtare humanitare”, tha Blinken.

Ai përmendi “humbjen e tmerrshme të jetës së civilëve të pafajshëm”.

Kujtojmë se lufta e fundit filloi më 7 tetor pas një sulmi kundër Izraelit nga Hamasi që vrau 1200 njerëz, kryesisht civilë. Rreth 250 persona u morën peng.

Ofensiva e Izraelit ka vrarë më shumë se 35,000 palestinezë, kryesisht gra dhe fëmijë, sipas ministrisë së shëndetësisë në Gaza. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat