Të vërtetat e fjalës

Kultura

Të vërtetat e fjalës

Nga: Agim Desku Më: 10 maj 2021 Në ora: 16:29
Agim Desku

Dje në funeralin tënd Valdet Berisha

E pata një fjalë të bukur për ta thënë

Sa shumë të vërteta u thanë aty për ty

Lum unë që i dëgjova të vërtetat e fjalës

 

Nuk duhej të ishe sot Ti në lapidar

Të presin lulet tjera për t'i vënë lapidarëve

Të zhdukurit kush do t'i shkruaj në ditar

Emrat e kriminelëve duhen të dalin n'dritë

 

E di sa i zënë ishe me të vërtetat e luftës

Kohën për Çelinë e Siqevës kur do të flasim

Për çlirimtaren e heroinën Marie Shllaku

Dhe dyzet e pesë martirët që ranë aty

 

A u vonuam me e çel Kutinë e Pandorës

Apo sërish duhet me pritë njëqind vjet

Më lind prapë dikush më shkru të vërtetën

Një Korife si ti që me ditë e me gëzue jetën.

 

KËNGA E BILBILAVE

Nëse dikur më ishe e vetmja këngë

Atëherë kur ishte stuhi dhe errësirë ferri

Ishin ato kohëra Mollë e ndaluar Adami

Para secilës flutur fluturoja për mallin tend

 

Jetës ia kisha borxh t'i qëndroja besnik

Fëmijë mbeta gjithnjë ta dëgjoj zërin e artë

Më jetue vetëm ti si kënga ime e djalërisë

Mua më mjaftonte të bëhem nëktar i luleve

 

Çlirimtaret të ndalojnë për pak aromë

Lirinë në ëndërra e mbajë si relikt zemre

Me fjalët e hyjnive e ushqej çdo çast

Më u ba këngë e valëve të detit të krisur

 

Pirat do bëhem për më i dal zot Gjergj Elez Alisë

Me lotët e gurrës nëntë vjeqe më i shkrue dashurisê

Dallëndysheve të Mjedes më ju kërkue të kthehen

Këngën e bilbilave më e ba fole të jetës

 

Ndoshta dielli na i kthen fatet e shenjta

Këngën e Ernes ka kohë që e kanë marr

Ta këndojnë hyjnitë mbi majat e Olimpit

Plagët e betejave veç kështu më i shërue.

 

MOS VDIS PA NJË ËNDËRR TË LIRË

Nëse pesë shekuj e dëshirova jetën e bukur

Në ëndrra çdo natë i takova sytë e saj të lirë

Fundin e Titanikut e kisha kujtim të gjallë

Me simfoni desha ta shuaj mallin e lirisë

 

Përse rri larg e s'vjen n'mu sikur pulëbardhë

Më u takue me yjet sy me sy më u përballë

Fytyrën engjëllorë veç diellit më ia falë

Jetën më e përqafu si bukuri të rrallë

 

Ndoshta Dante krijoj ferrin për ne të dy

Mollën e ndaluar e ndau në copë e grimë

Shpirtin ma djegu më dashuri Venediku

Jetën do ta dua me ëndrrën e bukur për ty.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat