Gratë e dhunuara, fytyra të djegura të fëmijëve

Kultura

Gratë e dhunuara, fytyra të djegura të fëmijëve

Nga: Ilir Muharremi Më: 2 nëntor 2021 Në ora: 20:04
Kopertina

“Filloja t’i shtrëngoja dhëmbët, mblidhja duart grushta në xhepa, tendosësha i tëri, si për ta mposhtur këtë mall dhe dhimbje, këtë dehje të lodhur që tashmë më kishte mbytur komplet. ‘Dreqin!”, - thashë. Sytë m’u vërbuan nga kjo perde lotësh.

Ndieja vetëm goditjet e zërit të saj në ballë dhe në mënyrë të turbullt trupin dhe fytyrën e saj para fytyrës sime.

Ajo tashmë ishte bërë shpatë përvëluese që gërrynete qerpikët e mi dhe gërmonte sytë që më dhembnin.

Gjithçka këtu lëkundej brenda meje. Në mendje më shfaqeshin imazhet e luftës, fytyra të djegura të fëmijëve, gratë e dhunuara, pleqtë e shtrirë në tokë...

Fragment nga romani “Ti” i Ilir Muharremit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat