Mbahet Konferenca e Katërt Teatrore, artistët e rinj kërkojnë më tepër mbështetje

Kultura

Mbahet Konferenca e Katërt Teatrore, artistët e rinj kërkojnë më tepër mbështetje

Më: 30 dhjetor 2021 Në ora: 19:43
Pamje nga konferenca e Katërt Teatrore

Për herë të katërt në Prishtinë, u organizua Konferenca Teatrore.

‘Të rinjtë dhe teatri”, ishte tema e kësaj ngjarjeje vjetore, që bëri bashkë artistët e rinj kosovarë në fushën teatrore, këtë të premte me 29 dhjetor.

Diskutimet kanë nxjerrë në pah përkushtimin e profesionistëve të rinj në teatër, por edhe vështirësitë që hasin ata në rrugën e konsolidimit të tyre.

Edhe pse nga shteti, niveli qëndror dhe lokal, ndahen fonde për teatrin, panelistët adresuan në mënyrë kritike sfidat me të cilat po përballen në veprimtarinë e tyre artistike.

Xheraldina Krasniqi, regjisore e sapodiplomuar, tregoi përvojën e saj që nga koha e studimeve në nivelin bachelor dhe tani në atë master. Problemi kryesor sipas saj, është mungesa e hapësirës.

Gjithashtu, pengesë e madhe është edhe aspekti teknik si dhe ai financiar

Në mungesë fondesh, është e vështirë të sigurohet pagesa për aktorët dhe stafin teknik.

Ndërsa regjisori i ri Skënder Podvorica foli për shfaqjen e tij të diplomës e cila është financuar nga komuna e Prishtinës, por shuma ka qenë fare simbolike. Sipas tij, pa mbështetje serioze, edhe produktiviteti është i dobët.

Panelistët e Konferencës Teatrore, gjithashtu theksuan se në kushtet e pandemisë disa projekte janë ndëprerë dhe janë shtyrë në afat të pacaktuar.

Ndërkohë, Gëzim Hasani regjisor dhe kompozitor, solli shembuj nga projektet e tij më të rejate.

Ai potencoi faktin se problem kryesor për artistët e rinj është mundësia e kufizuar për të promovuar artin e tyre.

Mungesa e fondeve dhe eventeve speciale për artistët e rinj, është sfidë më vete, u shpreh Hasani.

Ai ka propozuar që të bëhen memorandume mes Fakultetit të Arteve, teatove dhe Ministrisë së Kulturës, në mënyrë që të lehtësohet krijimtaria teatrore e të rinjve.

Konferenca Teatrore është një projekt i organizatës së specializuar në fushën e teatrit, Cult Club, e udhëhequr nga regjisorja e njohur Elmaze Nura, profesoreshë në Fakultetin e Arteve në UP.

Nura, e cila është drejtoreshë e Konferencës Teatrore, është shprehur se edhe konferenca e katërt, ka rezultuar e dobishme për komunitetin artistik, me fokus të rinjtë,

Sipas saj, problemet e evidentuara, duhet të trajtohen nga institucionet përkatëse dhe të rinjtë në teatër duhet të kenë mbështetje më të madhe.

Rekomandimet e konferencës, janë ndihmesë për avancimin e teatrit në Kosovë.

Konferenca Teatrore –Edicioni IV u mbështet nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sporteve si dhe nga Komuna e Prishtinës.

Image
Pamje nga konferenca e Katërt Teatrore
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat