E dhimbshme: Vdes aktori 37 vjeçar pas një aksidenti me ski

Kultura

E dhimbshme: Vdes aktori 37 vjeçar pas një aksidenti me ski

Nga: M.L. Më: 19 janar 2022 Në ora: 17:38
Gaspard Ulliel

Aktori francez Gaspard Ulliel, ylli i "It's Only the End of the World" dhe serialit të ardhshëm "Moon Knight" të Marvel, ka vdekur pas një aksidenti me ski në Alpet Franceze të mërkurën, sipas agjencisë së lajmeve AFP, përcjell “Bota sot”.

Ai ishte 37 vjeç.

Aktori fitues i çmimit Cesar ishte duke bërë ski në rajonin e Savoie kur u përplas me një skiator tjetër në një kryqëzim midis dy shpateve dhe pësoi një traumë të rëndë në tru të martën. Ai u transportua me helikopter në një spital në Grenoble. Autoritetet lokale kanë hapur një hetim për aksidentin, sipas AFP.

Ulliel ishte një nga aktorët më të njohur të Francës dhe punoi me kineastë të vlerësuar nga kritika në Evropë dhe jashtë saj. Ai dha një performancë të fuqishme në rolin e stilistit të famshëm francez të modës Yves Saint Laurent në "Saint Laurent" të Bertrand Bonello-s, i cili konkurroi në Kanë. Ulliel, i cili ishte shumë selektiv për rolet që zgjidhte, luajti gjithashtu në "It's Only the End of The World" të Xavier Dolan së bashku me Marion Cotillard, Léa Seydoux dhe Vincent Cassel; Jean-Pierre Jeunet "A Very Long Engagement"; si dhe "La Princesse de Montpensier" e Bertrand Tavernier. Të tre filmat konkurruan edhe në Kanë. Ulliel punoi me disa regjisorë premtues, duke përfshirë Stéphanie Di Giusto që e drejtoi atë në "The Dancer" me Lily Rose-Depp. Duke nënvizuar profilin e tij ndërkombëtar, Ulliel u luajt si Midnight Man në filmin e shumëpritur të Marvel "Moon Knight".

“Gaspardi i përkiste këtij brezi të ri aktorësh që po bënin kinemanë franceze të së nesërmes. Ai dinte të zgjidhte rolet e tij dhe i dha formë karrierës së bujshme që kishte”, tha Thierry Fremaux, drejtori i Festivalit të Filmit në Kanë. “Çdo paraqitje në tapetin e kuq, nga ‘La Princesse de Montpensier’ te ‘It’s Only The End of the World’ ilustroi praninë e tij, si diskrete ashtu edhe plot mirësi. Ai ishte po aq i shkëlqyer dhe i talentuar. Ai dha shumë dhe ne do ta kujtojmë gjithmonë.”

Aktori i ri, i cili njihej si elegant dhe miqësor, fitoi një mori trofesh gjatë karrierës së tij, duke përfshirë dy çmime Cesar, në 2005 me "A Very Long Engagement" dhe në 2017 me "It's Only The End of The World". Ulliel ishte gjithashtu një model i kërkuar: Ai ishte fytyra e aromës Chanel Bleu de Chanel dhe luajti në një reklamë të drejtuar nga Martin Scorsese për markën.

Ulliel ka lënë pas djalin e tij 6-vjeçar Orso dhe të dashurën e tij Gaelle Petri.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat