Sot në zyrën e drejtorit të Ansamblit u vendos portreti i veprimtarit të shquar Alush Hamidi

Kultura

Sot në zyrën e drejtorit të Ansamblit u vendos portreti i veprimtarit të shquar Alush Hamidi

Më: 26 janar 2022 Në ora: 13:45
Foto ilustrim

Sot drejtori z.Shkodran Tolaj vendosi në zyrën e tij portretin e Alush Hamidit dhe priti në takimin e parë për këtë vit djalin e këtij veprimtari të shquar dhe idealisti të madh. Alush Hamidi padiskutim është emër që  ka lënë gjurmë në kulturën dhe shoqërinë shqiptare! Vlerësimet për Alush Hamidin i kanë dhënë veprimtarë, artistë e intelektualë duke vlerësuar idealizimin e tij dhe kontributin e madh në ngritjen e vetëdijes kombëtare përmes artit. Trashëgimtari i Alush Hamidit - Lulzim Hamidi në këtë takim u shpreh  

“Jam i befasuar dhe me emocione që po përjetoj sot këtë moment të vendosjes së fotografisë së babit tim  në zyrën e drejtorit të Ansamblit Shtetëror. Jam thellësisht falemnderues per këtë. Ju jeni Institucioni i parë që e kujtoni dhe respektoni babain tim, fillimisht me medaljen e artë që na u nda me 19 dhjetor 2021 dhe tani me vendosjen e portretit të tij në këtë tempull të shenjtë e të lartë të kulturës shqiptare dhe me këtë pritje që po më bëni mua personalisht” 

Drejtori Tolaj me këtë rast u shpreh “kjo zyrë dhe ansambli janë shtëpia për të cilën ëndërronte e punonte prindi juaj andaj ky ambient është dhe shtëpia e Alush Hamidit. Jam shumë krenar për vlerat që kemi të cilët meritojnë të vendosen në vendin e merituar e të na shtojnë krenarinë”.

Bashkë biseduan edhe për planet e Ansamblit në te ardhmen dhe mënyrën e organizimit të një evenimenti që do ti dedikohet figurës së Alush Hamidit i cili një jetë ia dedikoi artit e kulturës duke ngritur dhe mbajtur gjallë shpirtin e këtij populli!

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat