Humbje e madhe/ Vdes piktori i njohur shqiptar

Kultura

Humbje e madhe/ Vdes piktori i njohur shqiptar

Më: 24 shtator 2022 Në ora: 09:10
Sali Shijaku

Piktori Sali Shijaku është ndarë nga jeta në moshën 89-vjeçare.

Lajmin e ka bërë me dije djali i tij Orges Shijaku përmes një postimi në Facebook.

I shpallur nderi i kombit ai e filloi krijimtarinë artistike në fillimin e viteve ‘60. Shijaku bënte pjesë në grupin e artistëve shqiptarë, që trajtuan tablonë kompozicionale, kryesisht me temë nga lufta, nga historia, nga legjendat, por edhe nga aktualiteti i kohës.

Veprat e tij janë pjesë e koleksioneve të koleksionistëve brenda dhe jashtë Shqipërisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat