​Shenja e Hollywoodit në kodrën mbi Los Anxhelos do të rinovohet

Kultura

​Shenja e Hollywoodit në kodrën mbi Los Anxhelos do të rinovohet

Më: 24 shtator 2022 Në ora: 16:22
Foto ilustrim

Shenja e famshme e Hollywoodit, e vendosur lart mbi Los Anxhelos, do të bëhet një ndryshim i fytyrës përpara datëlindjes së saj të 100-të, kur letrat gjigante të marrin një shtresë të re ngjyre.

Shenja me nëntë shkronja në kodrën Mount Lee është pikturuar për herë të fundit dhjetë vjet më parë, që është periudha në të cilën zakonisht rinovohet, sipas mediave amerikane.

Tabela e parë, ku shkruhej "Hollywoodland" u vendos në vitin 1923.

“Njerëzit nuk e kuptojnë se kur qëndroni në tabelë, çdo shkronjë është 13.7 metra e lartë. Shkronjat janë rreth 3 deri në 4.5 metra mbi tokë”, tha Jeff Zarinam, president i Hollywood Sign Trust, i cili ruan këtë atraksion të famshëm.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat