Fondacioni “Hasan Prishtina” mbështet propozimin publik për simbolin e gjenocidit

Kultura

Fondacioni “Hasan Prishtina” mbështet propozimin publik për simbolin e gjenocidit

Më: 1 dhjetor 2022 Në ora: 13:24
Foto ilustrim

Të nderuar qytetar të Kosovës,

Siç jeni të informuar, Qendra “Gjenocidi në Kosovë – Plagë e hapur” u është drejtuar institucioneve shtetërore dhe forcave politike të Kosovës, që Lulëkuqja me katër petale të bëhet simbol unik përkujtimor i gjenocidit në Kosovë.

Duke qenë tërësisht të angazhuar në çështjet me interes kombëtar dhe si njëri nga sponzorizuesit e Memorialit “Bllaca 99” dhe “Parkut Hasan Prishtina”, në Han të Elezit, Fondacioni “Hasan Prishtina” analizoi propozimin publik për simbolin e gjenocidit në Kosovë.

Domethënia e katër petaleleve të lulëkuqes, si katër forma të akteve gjenocidare, ku përfshihen mbi 10 mijë civilë shqiptarë të vrarë dhe të gjymtuar; mbi njëzet mijë femra të dhunuara seksualisht, mbi një milion shqiptarë të dëbuar nga vatrat e tyre dhe shkatërrimi i mbi 100 mijë objekteve që lidhen me identitetin tonë kombëtar dhe kulturor, është kuptimplotë dhe më gjithëpërfshirës për gjenocidin në Kosovë.

Image
Simboli

 

Për këto arsye, Fondacioni “Hasan Prishtina” mbështet fuqishëm këtë iniciativë dhe urojmë që më 15 janar, në ditën e përkujtimit të gjenocidit në Kosovë, të dalim me këtë simbol, si simbol i vetëm që pasqyron gjenocidin në Kosovë.

Mehmet Prishtina  

Prishtinë, 01.12.2022

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat