Historiani Gjon Keka: 7106 dokumente arkivore e bibliotekare i mblodha për historinë e kombit tonë

Kultura

Historiani Gjon Keka: 7106 dokumente arkivore e bibliotekare i mblodha për historinë e kombit tonë

Më: 2 dhjetor 2022 Në ora: 22:38
Dokumente arkivore

Deri më sot arrita t'i mbledh dhe sistemojë 7106 dokumente arkivore dhe bibliotekare mbi jetën,veprën dhe epokën e artë të Gjergj Kastriotit dhe historisë së Arbërisë.

Të merresh me historinë e popullit arbëror nuk është punë e lehtë, kur dihet se shumë nga dokumentet e vjetra janë zhdukur përgjatë shekujve nga pushtues të ndryshëm.

Megjithatë,fatmirësisht janë në fakt arkivat dhe biblotekat e ndryshme europiane e sidmos austriake që kanë ruajtur dokumente e vepra të vjetra mbi historinë e në veçanti për jetën, veprën dhe epokën e artë të kryezotit dhe kryeheroit tonë arbëror Gjergj Kastriotit(Skënderbeut). 

Për studiuesit,historianët dhe hulumtuesit e fushave ,ndoshta është e kuptueshme se si dhe me çfarë mundi nxjerren dokumente nga arkivat dhe bibliotekat dhe se sa pluhuri i madh i kohëve i ka prekur ato dokumente apo vepra kur shfletohen, për mua dhe studiuesit e historianët tjerë që kanë qëndruara nëpër arkiva kjo është e njohur,sepse vetë merrem vazhdimisht me studime të tilla e hulumtime,nxjerrje të dokumenteve e veprave të vjetra dhe se sa kohë e gjatë kalon deri sa të gjendet një dokument i vjetër i fshehur në mesin e shumë dokumenteve tjera.është pothuajse njësoj sikur të hulumtosh në thellësi të detit gjërat të çmuara që i kanë përkund valët e detit të shekujve, apo njësoj sikur të kërkosh në nëntokë ari të çmuar të fshehur nga e kaluara.

Mua personalisht pothuajse një pjesë e madhe e rinisë sime më ka shkuar duke u marrë me kërkime shkencore në arkiva e biblioteka nga gjitha ato vitet lodhje,mundimesh arritta të nxjerrë mjaftueshëm dokumente historike e që tani janë bërë pjesë e arkivit tim personal disa janë botuar në vepra të ndryshme të mia, dhe një shumicë e madhe janë ende të pabotuar ,e disa do të botohen në vitet në vijim.[Gjon Keka, studiues i epokës së Gjergj Kastriotit -Skënderbeut]

Image
Dokumente arkivore
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat