Atdhetari Nazim Azemi

Kultura

Atdhetari Nazim Azemi

Nga: Nazim Azemi Më: 5 dhjetor 2022 Në ora: 10:00

Atdhetari Nazim Azemi

T‘pushtuar n’Jugosllavi,

vërshojnë kërkesat për barazi!

Edhe n‘vitin tetëdhjetë e një!

në kuvend t‘jenë drejtat aprovuese!

dhe t‘bëhen kushtetuese

Por këtë punë për ta marrë n‘dorë,

pengesë ishin rankoviqistë me bashkëpuntorë!

Filloi puna n‘ilegalitet,

që pushtuesin populli ta përmbysë vetë!

Dy shtabe t‘veprimit n‘ilegalitet,

sllatinasit i formuan vetë!

Ndër ta ishte Nazim Azemi

për këtë trim që ne shokët themi!

Kurrë s‘kurseu jetën e tij,

që Kosova t‘ketë liri!

Rankoviqtë me bashkëpunëtorë ishin bërë një,

edhe në vitin tetëdhjetë e një!

Çdo kund ata kishin paguar,

organizatat shqiptare ilegale për t‘i zbuluar!

shqiptarët për t‘i shkatërruar,

Pak drejta që patën për t‘iu suprimuar!

Nga faqezitë, Nazimi n‘burg ra,

shumë tortura i kishin ba!

Fshehtësitë nga UDB-ja ai n‘dhe i shtinte,

goja e tij asgjë s‘fliste!

Për popull Nazimi s‘kurseu vetë,

nga torturat e dobësuan n‘shëndet!

Që atdheu t‘ketë ndriçim,

ndihmoi luftën deri n‘çlirim!

Nazimi sot kujtohet me mall,

Ishte trimi atdhetar!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat