‘Në mes të urrejtjes zbulova brenda vetes një dashuri të pathyeshme’

Kultura

‘Në mes të urrejtjes zbulova brenda vetes një dashuri të pathyeshme’

Nga: Albert Kamy Më: 20 qershor 2024 Në ora: 00:47
Albert Kamy

E dashura ime,

në mes të urrejtjes

zbulova brenda vetes një

dashuri të pathyeshme.

Mes lotëve zbulova brenda vetes një buzëqeshje të pathyeshme.

Mes kaosit zbulova brenda vetes një qetësi të pathyeshme.

Në mes të dimrit kam kuptuar, më në fund, se brenda vetes kam një behar të pathyeshëm.

Dhe kjo më bën të lumtur.

Sepse kjo vërteton se s’ka rëndësi se sa ashpër

më kundërvihet bota

ngase brenda vetes

kam diç më të fortë,

diç më të mirë që sakaq

më shtyn të shkoj përpara. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat