Vuçiq pas takimit me kryediplomatin gjerman: Serbia dëshiron një zgjidhje kompromisi me Kosovën

Lajme

Vuçiq pas takimit me kryediplomatin gjerman: Serbia dëshiron një zgjidhje kompromisi me Kosovën

Më: 23 prill 2021 Në ora: 11:54
Aleksandër Vuçiq

Presidenti serb, Aleksander Vuçiq është takuar me ministrin e jashtëm gjerman Heiko Maas në Beograd.

Vuçiq ka thënë pas takimit se Serbia është e gatshme të vazhdojë dialogun me Kosovën në mënyrë që të arrihet një kompromis mes palëve, shkruan Tanjug.

Kryediplomati gjerman ka thënë sot në Beograd se është i vetëdijshëm që procesi i normalizimit me Kosovën nuk është i lehtë por beson që i kontribon zhvillimit ekonomik, dhe se Gjermani përkrah procesin e dialogut dhe emisarin Lajcak që ndërmjetëson këtë proces.

Maas ka qëndruar dje në Prishtinë dhe në konferencën për media pas takimit me presidenten Vjosa Osmani tha se është e qartë që njohja e Kosovës nga Serbia është njëri nga elementet marrëveshjes përfundimtare me Serbinë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat