A ishte Selman Kadria nip i serbëve? Debat i nxehtë...(Video) - Bota Sot
A ishte Selman Kadria nip i serbëve? Debat i nxehtë...(Video)

Lajme

E martë, 20 nëntor 2018

A ishte Selman Kadria nip i serbëve? Debat i nxehtë...(Video)

Më: 6 prill 2015 Në ora: 20:54

Për heroizmin e Selman Kadrisë u këndua e u fol shumë. Në fshatin e tij të lindjes në Cërrcë të Istogut, ende e kujtojnë aktin e vitit 1938, kur ai vrau, Vojvodën serbe, Miliq Kërrstën, raporton Klan Kosova.

Por, tani afër 8 dekada më vonë, është riaktualizuar mundësia që burri trim të ketë pasur lidhje gjaku me serbët. Është një portal që ka ripublikuar veprën e historianit, Liman Rushiti, “Kujtime për Lëvizje Kaçake”, ku Selman Kadrija paraqitet si njëri i besueshëm i Miliqit dhe nip i Kërrstiëqve të Istogut.

Vet Rushiti i tha Klanit përmes telefonit se librin e bazoj në deklaratat e banorëve të zonës. Por me këtë nuk po pajtohet nipi i Selmon Kadrisë, që tani është në Mërgim.

“Unë, Agron Jashar-Hasanaj, nipi i Selmon Kadrisë ju lutem atyre që janë njerëz të ndershëm që të mos ta ofendojnë figurën e të ndjerit, Selman Kadrija, i cili hoqi zullumqarin, katlin, vrasësin që i terrorizoi shumë familje shqiptare, kryçetnikun Vojvoda Miliq Kërrstën në vitin 1938. Familja e Selman Kadrisë është njëra ndër familjet më tëvjetra në fshatin Cërrcë. Babai i Selmanitë ishte Kadri Ferizi, ndërsa nëna Fatimja ishte nga fshati Moistir i Istogut”, tha ai.

Lidhjen e Selmanit me serbët e mohon edhenjë historian.

“Unë e kam konstatuar dhe goxha të verifikuar nga njerëz me kompetencë edhe gna rajoni atje, nga fshati Cërrcë se nëna e Selmon Kadrisë quhet Fatime ndërsa i ati quhej Kadri”, tha historiani.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test