Trupi i Princit Philip do të rivarroset dhe kjo është arsyeja

Mediale Vip

Trupi i Princit Philip do të rivarroset dhe kjo është arsyeja

Më: 19 prill 2021 Në ora: 15:11
Princi Philip

Pas varrimit të tij, Duka i Edinburgut do të varroset privatisht në Vault Royal në St George’s Chapel – por ky nuk do të jetë vendi i tij i fundit për pushim.

Kur Mbretëresha vdes, Filipi do të rivarroset në  kishën gotike King George VI për të qëndruar përkrah gruas së tij të përkushtuar prej 73 vjetësh.

Kisha e vogël strehon eshtrat e babait të Mbretëreshës George VI, nënës së saj Mbretëreshë dhe motrës Princesha Margaret.

Karakteristika qendrore e aneksit të gurit të zbehtë, e cila u vendos në anën veriore të Shën Gjergjit prapa Rrugës së Quire të Veriut në 1969, është një pllakë guri i zi vendosur në dysheme.

Është shkruar me “George VI” dhe “Elizabeth” me shkronja të arta dhe shoqëruar me vitet e tyre të lindjes dhe vdekjes.

Të shtunën, Mbretëresha dhe anëtarët e ngushtë të familjes së saj do të mblidhen privatisht pas funeralit ndërsa arkivoli i dukës ndërpritet në Royal Vault – një vend varrimi i vendosur nën Kapelën e Shën George – për momentin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat