Kjo është ajo që mbretëresha Elizabeth konsumon çdo ditë

Mediale Vip

Kjo është ajo që mbretëresha Elizabeth konsumon çdo ditë

Më: 16 janar 2022 Në ora: 21:30
Mbretëresha Elizabeth

'Fit for a Queen" mund të jetë një frazë e zakonshme që përdoret për ushqime të shijshme dhe të këndshme, por vetë monarkja jonë Mbretëresha Elizabeth priret të preferojë një dietë të thjeshtë për ta mbajtur atë në formë kur është në shtëpi.  Madhëria e Saj ka një kuzhinier mbretëror, të cilin ne, të thjeshtët, natyrisht mund ta kemi. Kuzhinieri mbretëror do të dërgojë tre sugjerime menyje për çdo vakt në javë – të shkruara në frëngjisht që nga sundimi i Mbretëreshës Viktoria.

Pra, çfarë është në menunë e një monarku? Këtu gjeni gjithçka për atë që mbretëresha konsumon në një ditë të zakonshme. 

Dita e Mbretëreshës fillon në orën 7:30 të mëngjesit, kur çaji dhe biskotat sillen në dhomën e saj të gjumit. Çaji i saj shërbehet me dy biskota dhe qumësht ndërsa ajo dëgjon Programin Today në Radio 4.

Mbretëresha ha mëngjesin në dhomën e saj private të ngrënies në orën 8:30. Sipas The Telegraph, Madhëria e saj konsumon drithëra dhe fruta për vaktin më të rëndësishëm të ditës. 

Kur nuk ka drithërat dhe frutat e saj të zakonshme, Mbretëresha ndonjëherë zgjedh të hajë bukë të thekur dhe marmelatë, dhe herë pas here shijon edhe vezë të fërguara me salmon të tymosur me tartuf të grirë.

Para se të vijë dreka, e cila zakonisht shërbehet në orën 13:00, ajo shijon një xhin dhe Dubonnet (një aperitiv i ëmbël me bazë vere) me një fetë limoni dhe shumë akull. 

Dreka është zakonisht një vakt me peshk dhe perime, ose pulë të thjeshtë të pjekur në skarë me sallatë. "

Çaji i pasdites është një ushqim i përditshëm dhe shpesh vjen me tortën e preferuar të biskotave me çokollatë të Mbretëreshës, e cila u shërbeu gjithashtu në dasmën e Princit William në vitin 2011. 

Sipas 'gojëdhënave' mbretëresha është një adhururese e çokollatës, dhe ajo më së shumti preferon ëmbëlsira që janë me çokollatë ose me 60% kakao. 

Përveç xhinit dhe Dubonnet-it të saj në drekë, Mbretëresha do të pijë një Dry Martini para darkës dhe një gotë shampanjë në mbrëmje.

Darka zakonisht përbëhet nga fileto viçi ose mish dreri, ose salmon dhe mund të shërbehen me një salcë kërpudhash, krem djathi dhe uiski.

Keni mundësinë "të vidhni" pak nga rutina e Mbretëreshës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat