“Ka patur një ftohje sepse…” Olsi Bylyku flet për prishjen e marrëdhënieve me Bes Kallakun

Mediale Vip

“Ka patur një ftohje sepse…” Olsi Bylyku flet për prishjen e marrëdhënieve me Bes Kallakun

Më: 26 maj 2022 Në ora: 08:04 Përditësuar në ora: 10:20 më 26.05.2022
Bes Kallaku dhe Olsi Bylyku

Fillon seanca

Seanca plenare e Kuvendit të Kosovës ka nisur me kërkesën e deputetëve të opozitës për votimin e Trustit. 

Tanimë në gjithë sallën janë shpërndarë pankarta me mbishkrimin “Voto për Trustin”. Ato janë shpërndarë nga deputetë e AAK-së, Besnik Tahiri, Pal Lekaj e Albana Bytyqi.

Të njëjtat janë vendosur edhe në pjesën ku ulet kryeministri dhe ministrat e vendit si dhe kryeparlamentari i cili është parë teksa e largonte nga tavolina e tij.

----------------

Deputetët e Kuvendit të Kosovës do të mblidhen në seancë plenare sot, e enjte, nga ora 10:00.

Fillimisht deputetët do të deklarohen jashtë rendit të ditës, pasuar nga pyetjet parlamentare e më pas do të shqyrtohen pesë projektligje. 

Në kuadër të kësaj seance parashihet edhe zgjedhja e pesë zëvendësve të Avokatit të Popullit si dhe zgjedhja e një anëtari të Komisionit të Pavarur për Media. 

Seanca plenare

Rendi i ditës

1. Deklarimet jashtë rendit të ditës,
2. Pyetjet parlamentare,
3. Miratimi i procesverbalit nga Seanca plenare e mëparshme, 
4. Shqyrtimi i dytë i Projektligjit nr. 08/L-033 për provimin e jurisprudencës,
5. Shqyrtimi i dytë i Projektligjit nr.08/L-052 për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit nr.05/L-010 për Agjencinë Kosovare për Krahasim dhe Verifikim të Pronës,
6. Shqyrtimi i dytë i Projektligjit nr.08/L-070 për Pijet e Forta Alkoolike,
7. Shqyrtimi i dytë i Projektligjit 08/L-010 për Krijimin e Infrastrukturës Kombëtare të Informacionit Hapësinor në Republikën e Kosovës,
8. Shqyrtimi i dytë i Projektligjit nr.08/L-027 për Mbeturinat nga industritë nxjerrëse të mineraleve,
9. Zgjedhja e pesë (5) zëvendësve të Avokatit të Popullit,
10. Zgjedhja e një (1) anëtari të Komisionit të Pavarur për Media.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat