Beti Njuma tregon pasionin e saj të veçantë, befasohet Rudina Dembacaj: Pse? Unë nuk i dija këto!

Mediale Vip

Beti Njuma tregon pasionin e saj të veçantë, befasohet Rudina Dembacaj: Pse? Unë nuk i dija këto!

Më: 14 gusht 2022 Në ora: 13:16
Rudina Dembacaj, Beti Njuma

Gazetarja Beti Njuma në një rrëfim për emisionin ‘Part Time’ tregoi se ngjitja në Everest kërkon një shumë të madhe parash, rreth 45-50 mijë euro.

Përballë moderatores Rudina Dembacaj, Beti Njuma ka folur më shumë rreth pasionit të saj për të ngjitur malet dhe eksperiencën e saj në kampin bazë në Everest.

Rudina Dembacaj: Pse ngjitesh në male, çfarë ndjen? Çfarë kënaqësie të jep kur ngjitesh?

Beti Njuma: E kam thënë dhe do ta përsëris, është sfidë me veten, është sfidë me aftësitë dhe me mundësitë e tua. Ti kërkon të arrish aty ku të tjerët nuk munden dot. Një kënaqësi e paparë, mjafton ta provoni njëherë.

Rudina Dembacaj: Cila është ajo gjë që ke dashur gjithmonë ta provosh, por nuk ke mundur?

Beti Njuma: Gjëja që nuk besoja se do ta bëja dot ishte ngjitja në Everest deri në kampin bazë ku shkova tani dhe në momentin që arrita atje, në 5 364 metra, kur shikoja diku Everesin që ishte i fshehur pas majave aty, thosha: Po tani a do të mundem?

Rudina Dembacaj: Do të ringjiteshe?

Beti Njuma: Deri në kampin bazë jo. Është një eksperiencë që e kam bërë. Do të ishte një sfidë shumë e madhe me veten ngjitja në Everest, por kërkon disa gjëra specifike, kërkon një shumë të madhe parash.

Rudina Dembacaj: Pse duhet dhe lekë për të ngjitur male?

Beti Njuma: Duhen të paktën 45-50 mijë euro për të ngjitur Everestin.

Rudina Dembacaj: Pse? Unë nuk i dija këto.

Beti Njuma: Duhet të paguash për hyrjen në Parkun Kombëtar të Sagarmathas, pastaj duhet minimalisht 40 ditë për klimatizimin, për veshjet e veçanta

Rudina Dembacaj: Pra, nuk është thjeshtë një hobi, por është një hobi që të merr lekë?

Beti Njuma: Është një hobi që kushton shumë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat