​Angelina Jolie ka vlerësuar "forcën" dhe "rezistencën" e grave afgane

Mediale Vip

​Angelina Jolie ka vlerësuar "forcën" dhe "rezistencën" e grave afgane

Më: 16 gusht 2022 Në ora: 20:44
​Angelina Jolie

Aktorja e njohur ka folur një vit pasi trupat amerikane u tërhoqën nga Afganistani dhe talebanët morën kontrollin e vendit, dhe përshëndeti gratë për luftën e tyre mes tmerrit dhe fatkeqësisë.

Duke shkruar për revistën TIME, Angelina Jolie tha se gratë e Afganistanit janë të jashtëzakonshme për forcën, qëndrueshmërinë dhe shkathtësinë e tyre.

Ylli i Eternals iu referua trajtimit të tyre në vend, duke përfshirë rrahjet publike, rrëmbimet, burgosjet politike dhe martesat e detyruara.

"Megjithatë, pavarësisht nga rreziqet, rezistenca më e madhe ndaj përmbysjes së të drejtave të grave në Afganistan nuk ka ardhur nga fuqitë e huaja, por nga vetë gratë afgane, të cilat kanë dalë në rrugë," tha Jolie.

Ajo sulmoi gjithashtu Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj për marrjen e vendimit për t'u tërhequr, duke e etiketuar si "hapin më të keq të mundshëm" ndërsa ofron një mesazh shprese se situata aktuale nuk është "kapitulli i fundit".

"Ka pasur kapituj të ndryshëm në historinë e Afganistanit dhe shumë momente të errëta. Ky është padyshim një prej tyre. Por jam e sigurt se ky nuk është kapitulli i fundit. Ëndrra e një Afganistani pluralist dhe të hapur të ndërtuar mbi përpjekjet e barabarta dhe zërat e lirë të të gjithë njerëzve të tij mund të duket - dhe është në realitet - një shpresë e largët. Por e di që është e mundur. Kjo nuk përfundon këtu," tha Angelia Jolie.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat