Tema në Met Gala 2023 do të jetë për stilistin Karl Lagerfeld

Mediale Vip

Tema në Met Gala 2023 do të jetë për stilistin Karl Lagerfeld

Më: 30 shtator 2022 Në ora: 18:56
Karl Lagerfeld

Vogue zbuloi të premten se tema e Met Gala 2023 do të jetë për të ndjerin Karl Lagerfeld.

Do t’i bëhet një homazh gati katër vjet pas vdekjes së tij nga kanceri pankreatik në moshën 85-vjeçare.

Ekspozita, e quajtur “Karl Lagerfeld: A Line of Beauty”, do të eksplorojë karrierën e stilistit të shquar, e cila u shtri nga viti 1954 deri në 2019 në shumë marka të modës së lartë, duke përfshirë Balmain, Chloe, Fendi e Chanel.

Përveç përfshirjes së madhe në ngjarjen me temë Chanel 2015, Lagerfeld ishte pjesëmarrës në Met Gala gjatë viteve, pasi ai ishte mik i ngushtë me kryeredaktoren e Vogue, Anna Wintour, dhe një nga emrat më të lavdëruar të industrisë.

“Karl nuk lodhej kurrë duke më thënë se moda nuk i përkiste një muzeu”, tha për Vogue kuratori përgjegjës i Institutit të Kostumeve, Wendy Yu, Andrew Bolton.

Në këtë frymë, Bolton tha se nuk do të mbledhë një retrospektivë tradicionale për ekspozitën muzeale për të cilën festohet gala, por përkundrazi do të fokusohet në prirjen e Lagerfeldit për skica dhe vizatime.

Të 150 pamjet e përzgjedhura do të shoqërohen me skicat e tyre origjinale.

Chanel do të shërbejë si “sponsor kryesor” i ekspozitës ndërsa “mbështetja e madhe” do të jepet nga marka e modës Fendi dhe Karl Lagerfeld dhe Conde Nast do të “shtojë fonde shtesë”

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat