Vrasja e kineastes gjatë xhirimeve, Alec Baldwin arrin një marrëveshje me familjen e viktimës

Mediale Vip

Vrasja e kineastes gjatë xhirimeve, Alec Baldwin arrin një marrëveshje me familjen e viktimës

Më: 6 tetor 2022 Në ora: 07:24
Alec Baldwin

Alec Baldwin dhe familja e kinematografes së ndjerë të “Rust” Halyna Hutchins kanë arritur një marrëveshje të pazbuluar në padinë kundër aktorit dhe të tjerëve pas vrasjes aksidentale të saj.

Bashkëshorti i Hutchins, Matthew Hutchins, njoftoi të mërkurën se marrëveshja thotë se ai do të jetë një producent ekzekutiv i filmit Western dhe do të marrë një pjesë të fitimeve.

“Ne kemi arritur një marrëveshje, subjekt i miratimit të gjykatës, për rastin tonë të vdekjes së paqëllimshme kundër producentëve të “Rust”, duke përfshirë Alec Baldwin dhe Rust Movie Productions, LLC. Si pjesë e kësaj zgjidhjeje, çështja jonë do të pushohet, “tha Matthew në një deklaratë për Deadline, duke shtuar se prodhimi i filmit do të rifillojë në janar 2023.

“Unë nuk kam asnjë interes të angazhohem në akuza ose atribuime të fajit (prodhuesve ose z. Baldwin). Të gjithë ne besojmë se vdekja e Halynës ishte një aksident i tmerrshëm,” vazhdoi ai. “Jam mirënjohës që producentët janë bashkuar për të nderuar punën e fundit të Halynës.”

Në një deklaratë për ‘Page Six’, avokati i Baldwin, Luke Nikas shtoi: “Gjatë gjithë këtij procesi të vështirë, të gjithë kanë ruajtur dëshirën specifike për të bërë atë që është më e mira për djalin e Halynës. I jemi mirënjohës të gjithëve që kontribuan në zgjidhjen e kësaj situate tragjike dhe të dhimbshme”.

Regjisori Joel Souza, i cili do të rifillojë drejtimin e filmit pasi u plagos në xhirime , tha se përfshirja e Matthew në produksion është pjesë e “përpjekjeve të tij për tu shëruar”.

“Edhe pse sigurisht e hidhur, jam i kënaqur që së bashku, tani do të përfundojmë atë që unë dhe Halyna filluam,” shtoi Souza. “Çdo përpjekje ime për këtë film do t’i kushtohet nderimit të trashëgimisë së Halynës dhe bërjes së saj krenare. Është privilegj ta shoh këtë në emër të saj.”

Familja e Halynës ngriti padinë kundër Baldwin, 64 vjeç, në shkurt. Me të, familja publikoi pamjet e frikshme të rishfaqjes që tregonin momentin kur i nominuari për Oscar tërhoqi këmbëzën e asaj që supozohej të ishte një armë me plumba bosh.

Baldwin u akuzua se qëlloi plumbin e vetëm që goditi dhe vrau Hutchins, më pas goditi Souzën në klavikulën, ndërsa filmonte filmin në New Mexico më 21 tetor 2021.

Ai ka mohuar të ketë ndonjë përgjegjësi në vdekjen e Hutchins.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat