​Amber Heard apelon vendimin “rrëqethës” 10 milionë dollarësh të Johnny Depp

Mediale Vip

​Amber Heard apelon vendimin “rrëqethës” 10 milionë dollarësh të Johnny Depp

Më: 5 dhjetor 2022 Në ora: 15:45
​Amber Heard

Amber Heard ka paraqitur një apel në një gjykatë në Virxhinia pasi ish-bashkëshorti i saj Johnny Depp e paditi me sukses për shpifje dhe fitoi një pagesë prej 10.35 milionë dollarë.

Depp e paditi me sukses ish-gruan e tij për shpifje për një opinion të vitit 2018 për Washington Post, në të cilin ajo shkroi se ishte viktimë e dhunës në familje me një gjykatë në Virxhinia duke i dhënë atij një pagesë prej 10.35 milionë dollarësh - dhe tani ekipi ligjor i Heard ka paraqitur një Ankesa 68 faqesh kundër aktgjykimit.

Në dokumentacionin - i cili u depozitua në një gjykatë në Virxhinia në fund të nëntorit - avokatët e Heard argumentojnë se gjyqi që u zhvillua këtë verë ishte i padrejtë sepse gjyqtarja Penney Azcarate përjashtoi shënimet e terapisë së Heard në të cilat ajo pretendonte se ishte abuzuar nga aktori.

Dokumentet thonë: "Nëse nuk anulohet, përjashtimi i raporteve të njëkohshme të abuzimit në familje nga ana e gjykatës për profesionistët mjekësorë do ta bëjë më të vështirë për viktimat e tjera të abuzimit që të provojnë pretendimet e abuzimit dhe ka të ngjarë t'i pengojë ata të dalin përpara”.

"Kjo mbajtje, nëse lejohet të qëndrojë, padyshim që do të ketë një efekt ftohës për gratë e tjera që dëshirojnë të flasin për abuzimin që përfshin burra të fuqishëm."

Apeli kërkon prishjen e vendimit ose gjykim të ri. Pika të tjera të përmendura në dokumente për të mbështetur apelimin përfshijnë vendimin për të mbajtur gjyqin në Virxhinia - ku janë bazuar serverët e Washington Post - në vend të Kalifornisë ku ish-çifti jetonte së bashku, si dhe rasti i dështuar i Depp kundër gazetës britanike The Sun.

Depp e paditi publikimin për shpifje për një artikull që e etiketonte atë si "rrahës i gruas", por humbi dhe më vonë atij iu mohua e drejta për të apeluar kundër vendimit.

Aktori, i cili nuk u përmend në artikullin op-ed të Heard, ka mohuar me forcë pretendimet se ai kishte qenë i dhunshëm ndaj ish-bashkëshortes së tij dhe juria në Virxhinia e gjeti Heardin përgjegjëse për tre akuza për shpifje, duke e urdhëruar atë t'i paguante atij 10.35 milionë dollarë. Ylli i "Pirates of the Caribbean" u gjet përgjegjës për një akuzë për shpifje si pjesë e kundërpadisë së Heard kundër tij dhe ai u urdhërua t'i dorëzonte 2 milionë dollarë ish-it të tij.

Avokatët e Depp kanë paraqitur gjithashtu një apel kundër një akuze të shpifjes për të cilën ai u gjet përgjegjës - duke e quajtur atë "të gabuar".

"Vendimi i prerë i favorshëm i jurisë për të tre deklaratat shpifëse të pretenduara në ankesën e tij e shfajësoi plotësisht zotin Depp dhe i riktheu reputacionin," thuhet në dokumente.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat