Madonna do të dhurojë një pjesë të të ardhurave nga turneu për organizatat e LGBTQ+

Mediale Vip

Madonna do të dhurojë një pjesë të të ardhurave nga turneu për organizatat e LGBTQ+

Më: 28 mars 2023 Në ora: 19:24
Madonna

Madonna ka njoftuar një shfaqje të re në Nashville për të përfituar organizatat e të drejtave trans.

Krijuesja e hitit “Material Girl” do të dhurojë një pjesë të të ardhurave nga koncerti i saj i ardhshëm – i cili u njoftua para lajmit për të shtënat fatale në shkollë në qytet këtë javë – në Bridgestone Arena më 22 dhjetor.

“Shtypja e LGBTQ+ nuk është vetëm e papranueshme dhe çnjerëzore, po krijon një mjedis të pasigurt; duke e bërë Amerikën një vend të rrezikshëm për qytetarët tanë më të cenueshëm, veçanërisht për gratë trans me ngjyrë. Gjithashtu, këto të ashtuquajtura ligje për të mbrojtur. Bob dhe unë do t’ju shohim nga skena në Nashville ku do të festojmë bukurinë që është komuniteti Queer!”, tha ylli në një postim në Instagram.

Madonnas do t’i bashkohet fituesi i “RuPaul’s Drag Race”, Bob the Drag Queen si një protestë ndaj faturave anti-LGBT+ të Tennessee, të cilat kanë bërë që shteti të bëhet i pari në SHBA që ndalon në mënyrë efektive shfaqjet publike të tyre.

Projektligji do të thotë se “imituesit meshkuj ose femra” tani klasifikohen si interpretues të kabaresë për të rritur.

Ata që shkelin ligjin e ri mund të përballen me një akuzë penale për kundërvajtje, ndërsa shkelësit e përsëritur mund të akuzohen për një krim.

Sipas ligjit, ka gjithashtu një ndalim për kujdesin shëndetësor që afirmon gjininë, duke përfshirë bllokuesit e pubertetit dhe terapitë hormonale për të miturit transgjinorë.

Ndërkohë, shfaqja si protestë e Madonnas është paralajmëruar së bashku me shtatë koncerte të tjera në Shtetet e Bashkuara.

‘Celebration Tour’ e saj tani do të përfshijë koncerte në Uashington DC, Filadelfia, Palm Springs dhe Sacramento, ndërsa ajo ka shtuar një natë të dytë në Phoenix si dhe një shfaqje të tretë në San Francisko dhe Las Vegas.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat