A është Luana vajza e videos së famshme? Çfarë thotë Inteligjenca Artificiale

Mediale Vip

A është Luana vajza e videos së famshme? Çfarë thotë Inteligjenca Artificiale

Më: 3 tetor 2023 Në ora: 11:42
Luana Vjollca

Ka shkaktuar debat të madh një video intime e shpërndarë gjatë ditëve të fundit në aplikacionin Whats App. Në thelb videoja intime e një vajze që ia çon të dashurit nuk përbën interes publik, por rrethanat e publikimit të saj si edhe deklaratat se është gjetur në telefonin e Ervis Martinajt kanë shtuar intrigën, por edhe vëmendjen e publikut për rastet e lidhjeve të grupeve kriminale me botën mediatike dhe më gjerë.

Në media u aludua se vajza në video ishte prezantuesja Luana Vjollca, e cila mohoi kategorikisht diçka të tilla duke treguar diferencat në trupin e vajzës së videos dhe të asaj. Luana tha se vajza në video kishte tatuazh në klavikul, kurse ajo vetë nuk ka.

Shumica mohuan vërtetësinë e një videoje të tillë, madje mbrëmë Fevziu bëri një emision të tërë duke e mohuar këtë fakt, gjë që ka bërë që Luana të reagonte sërish duke theksuar se e vërteta u mor vesh më në fund.

Në fakt  nuk dihet nëse videoja është e vërtetë apo jo dhe nëse është Luana, por nga një kërkim që bëm përmes Inteligjencës Artificiale përmes kontureve të fytyrës në aplikacionin www.facecheck.ai rezulton se programi është më shumë se 90% e sigurt se fytyra është e Luanës. Megjithatë duhet theksuar se aplikacione të tilla nuk janë 100% të saktë pasi analizojnë miliona fytyra që gjenden online dhe dalin në një rezultat.

Më poshtë videoja e vajzës si edhe rezultatet e aplikacionit  www.facecheck.ai:

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat