Beyonce bën histori, femra e parë me ngjyrë që kryeson klasifikimin e muzikës “country”

Mediale Vip

Beyonce bën histori, femra e parë me ngjyrë që kryeson klasifikimin e muzikës “country”

Më: 21 shkurt 2024 Në ora: 10:34
Beyonce

Beyonce është bërë gruaja e parë me ngjyrë që kryeson listën e këngëve “Hot Country të Billboard”, pasi kënga e saj “Texas Hold ‘Em” debutoi në vendin e parë.

Në një zhanër, ku marrëdhënia me artistët me ngjyrë ka rezultuar shpesh e diskutueshme, kënga shënoi një nga arritjet historike kur renditjet javore e listave u publikuar të martën.

“Texas Hold ‘Em”, e publikuar njëkohësisht me këngën “16 Carriages”, në një shpallje surprizë të albumit gjatë Super Bowl, është hera e parë që Beyonce kryeson top-listën e vendit.

Gjithashtu e ka bërë atë artisten e dytë femër solo, që debuton në numrin 1, pasi Taylor Swift e arriti suksesin në vitin 2021 me këngët e saj të Love Story dhe All Too Well.

Beyonce është gjithashtu gruaja e parë që kryeson listat e këngëve Hot Country dhe Hot R&B/Hip-Hip Songs që nga fillimi i listave në vitin 1958. Justin Bieber, Billy Ray Cyrus, Ray Charles dhe Morgan Wallen janë të vetmit artistë të tjerë që kanë udhëhequr të dyja klasifikimet.

Klasifikimi muzikor i “Hot Country Songs” është një tabelë “shumëmetrike” e cila kombinon shitjet, transmetimet dhe transmetimet radiofonike në SHBA, njësoj si klasifikimi kryesor i “Hot 100” i Billboard.

Listat e së martës pasqyruan shtatë ditët që çuan deri në 15 shkurt, që do të thotë që Texas Hold ‘Em, e publikuar më 11 shkurt, arriti të zërë vendin e parë vetëm katër ditë pasi doli në treg.

Në atë kohë, ai u transmetua 19.2 milion herë dhe u shkarkua 39,000 herë në SHBA, sipas kompanisë së të dhënave Luminate. Ajo debutoi në vendin e dytë në tabelën Hot 100, ndërsa kënga tjetër e re e superyllit 16 Carriages debutoi në vendin e 38 në Hot 100 dhe në numrin 9 në Hot Country Songs.

Të dy këngët do të shfaqen në pjesën e dytë të trilogjisë së saj të “Renaissance” nga Beyonce, e cila do të publikohet më 29 mars.

Një stacion radioje në Oklahoma fillimisht refuzoi të luante një kërkesë për këngën e re të Beyoncé, megjithëse më vonë ata ndryshuan vendimin e tyre pas një fushate virale në X, e njohur më parë si Twitter.

Stacioni tha se atyre nuk iu ishte dhënë ende kënga nga labeli i Beyonce kur morën kërkesën. Texas Hold ‘Em tani po promovohet zyrtarisht në radion e vendit, sipas Billboard.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat