Publikohen rezultatet e votimit në gjysmëfinale – Besa ishte shumë larg kualifikimit të Shqipërisë në finalen e “Eurovision 2024”

Mediale Vip

Publikohen rezultatet e votimit në gjysmëfinale – Besa ishte shumë larg kualifikimit të Shqipërisë në finalen e “Eurovision 2024”

Më: 14 maj 2024 Në ora: 18:59
Besa

Pas spektaklit të madh të finales së “Eurovision 2024” që përfundoi të shtunën, janë zbuluar rezultatet e plota nga gjysmëfinalet, të cilat kanë treguar një panoramë më të gjerë të preferencave të publikut dhe votave të dhëna.

Ndër të tjera, është bërë e qartë se Shqipëria, e cila në gjysmëfinalen e dytë u përfaqësua nga këngëtarja Besa Kokëdhima me këngën “Titan”, ka qenë shumë larg arritjes së një vendi në finalen prestigjioze të këtij viti.

Besa dhe kënga “Titan” nuk arritën të përmbushin pritjet dhe të grumbullojnë votat e nevojshme për të shkuar përpara, duke përfunduar në vendin e 15-të nga 16 shtete që morën pjesë në gjysmëfinalen e dytë.

Image
Tabela

Kjo dëshmon për një konkurrencë të fortë dhe praninë e shumë talenteve në këtë edicion të Eurovisionit, ku arritja e një vendi në finale ka qenë një sfidë e madhe për të gjitha shtetet pjesëmarrëse – pasi vetëm 10 shtete shkojnë nga gjysmëfinalet në finale.

Zvicra, me Nemon në krye dhe këngën “The Code”, triumfoi në mbrëmjen finale, duke i dhënë vendit të tij titullin e fituesit të “Eurovision 2024”. Ndërsa në vendin e dytë u rendit Kroacia dhe në vendin e tretë Ukraina.

Për Shqipërinë, rezultatet e publikuara janë një moment reflektimi dhe analize për rrugën e ardhshme dhe strategjitë që duhen ndjekur në edicionet e ardhshme të Eurovisionit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat