​Quentin Tarantino sugjeron pesë filma që duhet të shikoni

Mediale Vip

​Quentin Tarantino sugjeron pesë filma që duhet të shikoni

Më: 24 maj 2024 Në ora: 21:23
Quentin Tarantino

Në librin e tij të vitit 2022, Cinema Speculation, fituesi i dyfishtë i çmimit Oscar, Quentin Tarantino renditi disa filma klasikë që të gjithë duhet t'i shohin të paktën një herë.

Bëhet fjalë për filma që u shfaqën në vitet 1968-1981 dhe lanë një ndikim të madh te regjisori i njohur. Disa nga filmat që hynë në listën e tij janë:

Bullitt

Trileri me aksion neo-noir nga regjisori Peter Yates ndjek detektivin Frank Bullitt (Steve McQueen) i cili gjuan një grup mafiozësh për vrasjen e dëshmitarit që ai duhej të mbronte.

Quentin Tarantino

Quentin Tarantino mendon se ky është filmi më i mirë i realizuar ndonjëherë.

"Në të gjithë historinë e Hollywood-it, vështirë se ndonjë yll i filmit ka bërë më pak dhe ka arritur më shumë sesa McQueen me rolin e saj në këtë film. Sado i madh që ishte McQueen, ky është roli për të cilin duhet të mbahet mend. Sepse në këtë rol ai tregon atë që as Newman dhe as Beatty nuk mund ta bënin dhe kjo është vetëm prania e tij”, shkruan Tarantino.

Daisy Miller

Komedia-drama me regji të Peter Bogdanovich është frymëzuar nga romani me të njëjtin emër të autorit Henry James.

Historia ndjek pasanikun e ri amerikan Daisy Miller (Sybil Shepard), e cila udhëton nëpër Evropë me nënën dhe vëllain e saj më të vogël. Atje ajo takohet me Frederick Winterbourne, një zotëri amerikan i rritur në Evropë dhe i cili po mendon për marrëdhënien e tij me Daisy, pasi ajo nuk sillet si një zonjë e shoqërisë së lartë.

"Filmi i Bogdanovich është shumë qesharak, por në momentin që arrijnë në titullin e fundit, shikuesit mbushen me trishtim," shkroi Tarantino, duke shtuar se përfundimi është tronditës dhe ndihesh i trishtuar për një personazh që nuk je i sigurt se ju pëlqeu e tëra.

The Getaway

Trileri aksion i drejtuar nga Sam Peckinpah bazohet në romanin me të njëjtin emër të autorit Jim Thompson. Filmi ndjek kriminelin profesionist Carter "Doc" McCoy (Steve McQueen), i cili lirohet nga burgu me kusht që të kryejë një grabitje banke për magnatin e korruptuar Jack Bannon (Ben Johnson).

“McQueen nuk flet shumë si Doc. Është një shfaqje shumë intime. Unë mendoj se ajo është shumë e besueshme dhe emocionale. Por një nga cilësitë më të rëndësishme që e karakterizonte Dokun ishte aftësia e tij për të çarmatosur njerëzit me sharmin e tij me këmbë në tokë”, shkroi drejtori i Hell's Shred.

Paradise Alley

Dy vjet pas Rocky-t, Sylvester Stallone drejtoi dhe shkroi dramën sportive Paradise Alley. Komploti zhvillohet në vitet 1940 dhe ndjek tre vëllezër që jetojnë në lagjen e varfër të Nju Jorkut të Hell's Kitchen dhe përpiqen të futen në botën e mundjes.

“Ky film është vizioni dhe estetika e Stallone-s, i pa filtruar dhe i dhënë me forcë të plotë”, ka shkruar regjisori.

Ai thotë se do të ishte e mahnitshme të shihje Stallone të drejtonte një film tjetër me të njëjtin pasion që kishte kur bëri "Paradise Alley".

Escape from Alcatraz

Në këtë triler Don Siegel, Clint Eastwood luante rolin e grabitësit të bankave dhe të arratisurit Frank Morris, i cili përfundoi në Alkatraz, burgu më i ashpër në SHBA. Por kjo nuk e pengoi të mbledhë shokët e tij të burgosur me të cilët planifikon të arratiset nga burgu i tij më i ri.

“Ky film, që nuk më pëlqeu kur doli, ishte një zbulim i vërtetë kur e pashë sërish para disa vitesh. Nga pikëpamja kinematografike, është filmi më ekspresiv i Don Siegel-it”, shpjegoi regjisori.

Siegel zbatoi mësime të tëra zgjuarsie, praktike, përvojë dhe aftësi në redaktim.

“Ai ishte pothuajse aq i qetë sa personazhi i Eastwood, Frank Morris, duke preferuar të përdorë montazh në vend të dialogut shpjegues për të ilustruar diçka”, shtoi ai.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat