Cili është sekreti i pamjes pa moshë të Demi Moore?

Mediale Vip

Cili është sekreti i pamjes pa moshë të Demi Moore?

Më: 15 qershor 2024 Në ora: 12:18
Demi Moore

Demi Moore priti 27 vite të gjata për t’u kthyer në Kanë. Hera e parë që ajo shkeli në tapetin e kuq të festivalit më të njohur të filmit ishte si shoqëruese e bashkëshortit të saj të atëhershëm Bruce Willis për premierën e filmit të tij “The Fifth Element” në vitin 1997. Pothuajse tre dekada më vonë, kthimi i saj në Kanë shënon gjithashtu rikthimin e saj në rolet kryesore të filmit.

Filmi i saj i ri “The Substance”, i cili u shfaq në Konkurs dhe fitoi skenarin më të mirë, duket si një përgjigje ndaj lutjeve të yllit më të paguar të Hollivudit, i cili vitet e fundit është kufizuar në role dytësore dhe filma – një lloj rënie në krahasim me ditët e lavdisë së kohëve të vjetra, kur gazetarët e përmendnin emrin e saj dhe fitimet ishin astronomike, duke arritur në 12.5 milionë dollarë për filmin Striptease në 1996 dhe e quanin Gimme Moore.

Për Moore, filmi i saj i ri është gjithashtu një mundësi për të folur për plakjen dhe kërkimin e përsosmërisë, pasi ajo luan një personazh televiziv të plakur që për shkak të moshës së saj, vendos të provojë një substancë të paligjshme që riprodhon qelizat dhe krijon përkohësisht një version më i ri, më i mirë i vetes (e luajtur nga Margaret Qualey në zhvillim).

Ndoshta do të ishte e arsyeshme të supozohej se skenaristja dhe regjisori i filmit Coralie Farjit u frymëzua nga ideja e vetë Moore, e cila duket se ka vite që konsumon këtë substancë fantastike, pasi në moshën 61-vjeçare ajo duket më e re dhe më e bukur se kurrë – fraza-klishe që në rastin e saj duket sikur është shkruar fjalë për fjalë për të.

Nga ana tjetër, rikthimi i saj në rreshtin e parë të kinemasë është qershia mbi tortë e kthimit të saj total në çështjet aktuale, si për mbështetjen shembullore të burrit të saj dikur të dashur Bruce Willis, i cili vuan nga demenca frontotemporale, e cila shkaktoi valë emocionesh pas vendimit të saj për t’u zhvendosur pranë shtëpisë së tij në mënyrë që të kalonte më shumë kohë me të – si dhe paraqitjet e saj të ndezura në ngjarje të ndryshme botërore – nga Oscars dhe Met Gala në Kanë – me krijime verbuese që zbulojnë gjithçka me madhështinë e tyre, përmasat e saj mbresëlënëse – veçanërisht për moshën e saj.

“Gjyshja ime kishte kuptuar në të 60-at se po plakej. Unë, nga ana tjetër, ndihem më e gjallë dhe e pranishme se kurrë”
Demi Jean Gaines, siç është emri i saj i vërtetë – mbiemri Moore ka mbetur nga martesa e saj e parë me muzikantin Freddie Moore – ka punuar shumë për imazhin e saj dhe ka rikrijuar veten shumë herë që nga vajza e ëmbël e viteve të para të bëhej magjepsëse, gruaja e bukur që është sot. Shumëkush me të drejtë e ka pyetur veten nëse sekreti i bukurisë së saj pa moshë dhe – pothuajse në mënyrë të dyshimtë në rritje – është për shkak të magjisë së operacioneve plastike, por ajo ende e mohon atë. “Kam bërë diçka, por jo në fytyrë. Në një moment mund të shkoj nën bisturi. Por më bezdis fakti që njerëzit pyesin se sa para kam shpenzuar për operacione plastike”, tha ajo në një intervistë për “Elle” në vitin 2010. Sipas ekspertëve që i kanë vendosur fotot e saj sipas dekadës në mikroskop, Moore nuk po tregohet plotësisht e sinqertë, pasi spekulohet se ylli i drejtoi harkun e vetullave në moshën 24-vjeçare, bëri botoksin e parë në moshën 40-vjeçare, pasoi blefaroplastikën në moshën 50-vjeçare dhe mbushi faqet dhe buzët në moshën 54-vjeçare, duke vlerësuar se paratë e investuara për zbukurimin e saj në total gjatë këtyre viteve arrin në 280,000 dollarë.

Pjesëmarrja e saj në serialin e këtij viti “Feud: Capote Vs The Swans” ishte preludi i rikthimit të saj të madh në film.

Në fund, megjithatë, pak rëndësi ka nëse ylli i është nënshtruar një operacioni plastik apo ka lindur me gjene të mrekullueshme. Ajo që ka rëndësi është që çdo vit ajo bëhet gjithnjë e më e mirë. Në vitin 2022, viti kur ajo mbushi 59 vjeç, ajo vetë modeloi bikinit që dizajnoi për koleksionin Demi Moore X Andie Capsule, duke thyer rregullat se çfarë duhet të veshin gratë që galopojnë – dhe veçanërisht se si duhet të duken dekadën e tyre të shtatë. “Kush tha që kur një femër rritet nuk dëshiron të ndihet seksi? Mosha nuk duhet t’ju përcaktojë, por disponimi. Ti mbush 59 vjeç dhe automatikisht mendon se po i afrohesh të 60-ave. Dhe kjo është në fund të fundit çliruese. Gjyshja ime në të 60-at kishte vendosur që po plakej. Unë përsëri ndihem më e gjallë dhe e pranishme se kurrë”, ishte deklarata-manifesti i saj.

Në çdo rast, Moore ishte gjithmonë i guximshëm dhe gjithmonë i pëlqente të provonte, të eksperimentonte, të sfidonte. Në vitin 1991, pas suksesit të ‘Ghost’, ajo pozoi nudo shtatzënë për kopertinën tashmë ikonike të Annie Leibovitz ‘Vanity Fair’. Një vit më vonë ajo do të ishte sërish në kopertinën e së njëjtës revistë me një kostum burrash të pikturuar në trupin e saj të zhveshur, fotografuar sërish nga Leibovitz.

Megjithatë, për shumë të tjerë koha e saj më e mirë filloi në vitin 2019 pas publikimit të autobiografisë së saj “Inside Out”, ku zbuloi fakte të panjohura të jetës së saj – nga fëmijëria e vështirë me një nënë vetëvrasëse dhe përdhunimi i saj në moshën 15 vjeçare.

Në çdo rast, Demi Moore është simboli i çdo femre që dëshiron të nxjerrë gjuhën në kohë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat