Shpikjet e femrave që e ndryshuan botën për mirë

Ndryshe

Shpikjet e femrave që e ndryshuan botën për mirë

Më: 24 shkurt 2020 Në ora: 12:59
Ilustrim

 

Gratë shumicën e rasteve hasin në vështirësi në tregun e punës dhe në jetën e përditshme, ku edhe përballen më pabarazi gjinore.

Por ato, bënë shpikje interesante të cilat janë ende në përdorim.

Këto janë disa nga shpikjet që i bënë gratë, dhe që atëherë kanë ndryshuar botën.

Image
Fshirëse xhami- Mary Anderson në vitin 1903
Image
Filtri i kafesë- Melitta Bentz , më 1908
Image
Shiringë injeksioni- Letitia Mumford Geer në vitin 1899
Image
Pelena për fëmijë- Marion Donovan, pas Luftës së Dytë Botërore
Image
Enëlarëse- Josephine Cochrane, në vitin 1886
Image
Loja Monopoli- Elizabeth J. Phillips, 1904
Image
Varkë shpëtimi- Maria Beasley, 1880
Image
Xhami i padukshëm- Katharine Burr Blodgett, në vitin 1926
Image
Kevlar (fibër e fortë)- Stephanie Këolek
Image
Rrjet pa tela- Hedy Lamarr

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat