Mustangat e egër me baltë zhvillojnë një luftë të fortë për mbizotërimin - Bota Sot
Mustangat e egër me baltë zhvillojnë një luftë të fortë për mbizotërimin

Ndryshe

Mustangat e egër me baltë zhvillojnë një luftë të fortë për mbizotërimin

Më: 1 korrik 2020 Në ora: 17:58
Foto ilustrim

Mustangat e egër janë kapur në një përqafim të ashpër ndërsa luftuan për mbizotërim pasi u rrokullisën në pishina me baltë në shkretëtirën perëndimore të Utah në fillim të këtij viti.

Të dy kuajt u shkëputën nga tufa për ndeshjen e mundjes, pasi fotografi Jami Bollschweiler, 46-vjeçar, në heshtje priti qëllimin perfekt në maj të këtij viti.

Z. Bollschweiler, nga Klinton, Juta, ka zbuluar se si ai arriti të kapte fotografinë e përsosur të aksionit, pasi mustaqet sfiduan njëri-tjetrin për të dëshmuar forcën e tyre.

Image

Fotografi priti me orë të tëra aty pranë dhe zbuloi se duhet të marrë në konsideratë “dritën, sjelljen e kafshëve dhe përbërjen e sfondit”.

Pritja u pagua pasi çifti u rrotullua në dysheme dhe u fut në baltën gri, duke i lënë kolonat përplasëse dukej si statuja luftimi.

Kuajtë e tjerë në tufë qëndruan paqësisht pas mustaqeve të luftimeve ndërsa shkelmuan dhe kafshonin njëri-tjetrin gjatë një konflikti të gjallë.

Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat