Nga qendrat votimit te shoqërimi i fletëve dhe rekrutimet e reja/ Zbulohet relacioni i KQZ

Shqipëria

Nga qendrat votimit te shoqërimi i fletëve dhe rekrutimet e reja/ Zbulohet relacioni i KQZ

Më: 29 dhjetor 2020 Në ora: 14:52
Foto ilustrim

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar një relacion sa i takon projektvendimit për  “Rregullat e veprimtarisë së Policisë së Shtetit në shërbim të zgjedhjeve”. Në relacion thuhet se Policia e Shtetit duhet të hartojë një Plan Masash për ruajtjen dhe sigurimin e ndërtesave ku do kryhet administrimi i zgjedhjeve, mjediseve të jashtme, shoqërimin e materialeve dhe pajisjen e punonjësve me detyra.

Ndër të tjera theksohet që “Blutë” duhet të instruktojnë dhe trajnojnë punonjësit në lidhje me dokumentacionin zyrtar që përdoret gjatë procesit.

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit i paraqet Komisionerit Shtetëror të Zgjedhjeve 10 ditë para datës së zgjedhjeve listën e plotë të punonjësve të ngarkuar me detyra gjatë zgjedhjeve. Ai është i detyruar të informojë menjëherë Komisionerin për çdo ndryshim në listë.

Ndalohet angazhimi i punonjësve të policisë të rekrutuar në 4 muajt e fundit para ditës së zgjedhjeve.  Asnjë person i armatosur nuk lejohet të qëndrojë në mjediset e qendrës së votimit dhe mjediset jashtë qendrës së votimit, me përjashtim të punonjësve të Policisë në ushtrim të detyrës.

Në mjediset jashtë qendrës së votimit, në oborrin e ndërtesës, në hyrje të saj dhe në korridoret e brendshme të ndërtesës dhe rreth QV dhe në një rreze prej 150 m, sipas shenjave dalluese nuk lejohet prania apo grumbullimi i personave, përveç zgjedhësve që presin në radhë për të votuar.

Në nenin 8 thuhet se duhet të ketë një regjistër të posaçëm nga ana e Policisë së Shtetit për çdo njoftim dhe referim të veprave penale në fushën zgjedhore.

“Gjatë periudhës zgjedhore, ky regjistër është i aksesueshëm në çdo moment nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve dhe nga subjektet zgjedhore”, thuhet në relacion.

Sa i takon materialeve propagandistike të partive, “jo më vonë se 35 ditë para datës së zgjedhjeve, kryetari i bashkisë, në mënyrë të drejtë dhe të paanshme, përcakton vendet publike në territorin e bashkisë përkatëse për afishimin prej partive politike dhe subjekteve zgjedhore të materialeve propagandistike”.

Ndalohet përdorimi i materialeve propagandistike që mund të ndodhen në qendrën e votimit dhe rreth saj në një rreze prej 150 m. Duke u ndalur te prania e efektivëve në ambientet e VNV-së, vendimi për kërkimin e ndihmës do të paraqitet me shkrim ku përcaktohen shkaqet dhe rrethanat.

Sa i takon shoqërimit të kutive me fletët e votimit nga KQV te vendi i numërimit të votave, transporti do bëhet me automjet ku ndodhen anëtarë të KQV-së, sekretari i KQV-sё dhe një punonjës i Policisë së Shtetit. “Punonjësi i Policisë së Shtetit nuk ka të drejtë në asnjë rast, që të posedojë, apo të ketë kontakt, me materialet e mësipërme”, thuhet në relacion.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat