Narta pret përmbytjen e dytë/ Ende shumë banesa janë nën ujë pas reshjeve të disa ditëve më parë

Shqipëria

Narta pret përmbytjen e dytë/ Ende shumë banesa janë nën ujë pas reshjeve të disa ditëve më parë

Më: 21 janar 2021 Në ora: 15:31
Foto

Autoritetet kanë paralajmëruar për një valë të re përmbytjesh ndërsa në  nartë ende nuk është tërhequr uji i vërshimeve të fundit.

Uji gjendet në katet e para të shtëpive edhe pse reshjet kanë pushuar prej ditësh. Banoret shprehen se kjo është një situatë e cila përsëritet sa herë ka reshje shiu, pasi çarja e kanaleve të kullimit që vijnë nga fshatrat, Panaja, Oshtimë, Kërkovë, etj., sjell ujin në toka dhe më pas në banesa.

Në fshat janë më shumë se 30 banesa të përmbytura. Edhe pse është punuar për hapjen e kanaleve kulluese situata do të vijojë të jetë e njëjtë po nuk u mbyllën kanalet e ujërave që vijnë nga fshatrat e tjerë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat