Rama largoi gazetaren nga prononcimi se nuk mbante maskë/ Presidenti Meta: Përdorja e forcës mbi një reportere, akt i papranueshëm!

Shqipëria

Rama largoi gazetaren nga prononcimi se nuk mbante maskë/ Presidenti Meta: Përdorja e forcës mbi një reportere, akt i papranueshëm!

Më: 13 mars 2021 Në ora: 18:25
Ilir Meta

Ditën e sotme, kryeministri Edi Rama ka larguar nga prononcimi në terren gazetaren e Fax News, Edona Haklaj, pasi kjo e fundit nuk mbante maskën.

Në lidhje me këtë skenë të Kryeministrit ka reaguar edhe Presidenti i Republikës, Ilir Meta, i cili ka dënuar me ashpërsi këtë gjest të Ramës.

Kreu i Shtetit ka theksuar se përdorja e forcës mbi një reportere në krye të detyrës është e papranueshme, aq më tepër kur akti i dhunës ushtrohet publikisht nga kryetari i Këshillit të Ministrave.

Meta i bëri thirrje shoqatave të gazetarëve brenda e jashtë vendit, si dhe atyre për mbrojtjen e të drejtave të grave, të reagojnë fuqimisht edhe ndaj këtij rasti të përsëritur.

Teksa riktheu vëmendjen edhe tek sulmi ndaj kandidates për depuutete të PS-së, Grida Duma, Presidenti tha se kjo sjellje është vijim i revanshit të rrugaçërisë, dhunës, presionit, shantazhit e bullizmit konstant nga ana e Ramës.

Postimi i plotë:

Dënoj me ashpërsi dhunën e papranueshme fizike të ushtruar sot nga Kryeministri ende në detyrë ndaj gazetares së nderuar të televizionit “Fax Neës”, znj.Edona Haklaj.

Përdorja e forcës mbi një reportere në krye të detyrës, mbi të gjitha një vajze të re, me pretekstin e mosmbajtjes së maskës antiCOVID, është e papranueshme për traditën shqiptare, moralin njerëzor, për çdo shoqëri demokratike dhe etikën institucionale, për më tepër kur akti i dhunës ushtrohet publikisht nga kryetari i Këshillit të Ministrave.

Ky sulm i dënueshëm, që vjen pak ditë pas linçimit publik të znj.Grida Duma, është vijim i revanshit të rrugaçërisë, dhunës, presionit, shantazhit e bullizmit konstant, që prej vitesh ushtrohet ndaj gazetarëve dhe mediave të pavarura në vend, por dhe ndaj femrave e grave shqiptare, që në të kaluarën e kanë denoncuar dhunën ndaj tyre të këtij individi.

Duke theksuar se liria e medias është kusht i pazëvendësueshëm për garantimin e të drejtave të njeriut në një shoqëri demokratike dhe çeljen e negociatave me Bashkimin Europian, u bëj thirrje shoqatave të gazetarëve brenda e jashtë vendit, si dhe atyre për mbrojtjen e të drejtave të grave, të reagojnë fuqimisht edhe ndaj këtij rasti të përsëritur.

Shpreh solidaritetin tim të plotë me gazetaren Edona Haklaj, televizionin “Fax Neës” dhe të gjithë kolegët e saj të pavarur e kurajozë, të cilët i inkurajoj për të vijuar pa u trembur, misionin fisnik të informimit publik.

Zero tolerancë për dhunën, kanosjet dhe kërcënimet ndaj medias duke përdorur si pretekst pandeminë!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat