Ambasadori zviceran në Tiranë takon ministren e arsimit/ Zvicra e gatshme të ndihmoj arsimin shqip

Shqipëria

Ambasadori zviceran në Tiranë takon ministren e arsimit/ Zvicra e gatshme të ndihmoj arsimin shqip

Më: 20 shtator 2021 Në ora: 09:10
Ambasadori zviceran

Ambasada zvicerane në Tiranë e gatshme t’i ndihmojë Shqiperinë me një sërë projektesh, përfshire këtu edhe arsimin shqip.

Kjo ishte edhe tema e takimit te ambasadorit te  Zvicrës në Tiranë Adrian Maître me ministren e Arsimit, Sportit dhe Rinisë Evis Kushi.

Ata kanë biseduar për permismin e kushteve ne arsimi shqip dhe avancimin e shkences, njofton nga Tirana korrespeondenti i gazetes zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Do përkojtuar se Zvicra ka mbështetur tranzicionin demokratik të Shqipërisë qysh nga viti 1996, për cka Qeveria Helvetike ka investuar ne Shqipëri 345 milionë franga për arsim, zhvillimin e vendit dhe ndihma te ndryshme humanitare.

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat