Presidenti Meta takohet me ministrin Di Maio: Italia një partner strategjik i Shqipërisë në mbështetje të prespektivës evropiane

Shqipëria

Presidenti Meta takohet me ministrin Di Maio: Italia një partner strategjik i Shqipërisë në mbështetje të prespektivës evropiane

Më: 2 nëntor 2021 Në ora: 11:24
Foto gjatë takimi

Presidenti i Republikës, Ilir Meta këtë të martë është takuar në Romë me ministrin e Jashtëm të Italisë Luigi Di Maio.

Kreu i shtetit shkruan se Italia është një partner strategjik i vendit tonë, me rol proaktiv në mbështetje të perspektivës evropiane.

Sipas tij, komuniteti arbëresh dhe emigracioni shqiptar në Itali një urë e rëndësishme për thellimin e bashkëpunimit mes dy vendeve.

Shënimi i presidentit Meta:

Një takim i ngrohtë në Romë me Ministrin e Punëve të Jashtme të Italisë, Luigi Di Maio, në punimet e Konferencës Ndërkombëtare “Rrugë të reja për t’u përkujdesuar – Bota pas Pandemisë së COVID-19″.

Italia është një partner strategjik i Shqipërisë, me rol proaktiv në mbështetje të perspektivës tonë europiane, marrëdhëniet e shkëlqyera tradicionale me të cilën meritojnë të fuqizohen më tej, në të gjitha fushat.

Komuniteti arbëresh dhe emigracioni shqiptar në Itali, urë e rëndësishme për thellimin e bashkëpunimit mes dy vendeve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat